Podzim v zahradě

0
16
Reklama

Pokud milujete svou zahrádku a jste zvyklí trávit v ní celičké dlouhé letní dny, určitě je pozdní podzim a zima pro vás obdobím, kdy jste nuceni odpočinout si doma. Je ale pár věcí, kterými můžete své zahradě pomoci i přesto, že k nám přišly první mrazy a zem pomalu ale jistě tuhne.

Před prvními mrazy jste se určitě postarali o to nejzákladnější. Vysadili jste například zimní česnek, cibuloviny – narcisy, tulipány, hyacinty, abyste na jaře měli krásné předzahrádky, pořádně jste naposled posekali a pohnojili trávník, odložili si letničky, zda okopali zeleninové záhony a uložili květiny, které nesnášejí mráz na klidné, tmavé místo. Je však ještě pár věcí, kterými se do tuhé zimy stihnete zabavit.

Postarejte se o nářadí a stroje

Po sezoně plné práce v zahradě je třeba postarat se o všechny nástroje, které vám tak pomáhaly. V první řadě budou všechny potřebovat generální očistu, protože často jen tak zjistíte, zda nejsou mechanicky poškozeny. Pak se speciální povenujte řezným částem sekaček, nůžek a křovinořezů a ošetřete je mazivem, vyměňte olej, doplňte přídatné látky do paliva, které prodlouží životnost motoru. Stroje pak pečlivě uschovejte do garáže nebo sklepa, kde přečkají zimu a na jaře znovu poslouží.

Keře a živé ploty

Odborníci radí postarat se i o keře ve vaší zahradě, a to tak, že když je lístky začnou žloutnout a ohýbat se k zemi, je ideální seříznout je minimálně na polovinu, což se však mění na základě konkrétního druhu keři a některé tedy mohou zůstat kratší io celé ¾ své délky. Při živých plotech se stejně řiďte druhem, který pěstujete a zkracujte pouze listnaté odrůdy. Dejte pozor, aby plot vypadal stále upraven a také z něj odstraňte listí, které zde zabraňuje přístupu vzduchu.

Nezapomeňte na jezírko

Ani na vodní plochu ve vaší zahradě netřeba zapomínat. Pokud vám během teplých dnů jezírko dělalo radost, postarejte se o to, aby tak bylo i příští rok. Zatímco nemrzne, před spadaným listím vodní plochu ochráníte nataženou sítí, kterou jednou za čas postačí očistit. Pokud se již ale blíží období silnějších mrazů, je třeba vytáhnout z něj rostlinky, které ho nesnášejí dobře, uložit je například od sklepa, kde nemrzne do nádoby s vlhkým pískem. Stejně odstraňte z povrchu zbujnené porosty a menší odpad, aby během zimy v jezírku nazahníval. Později, když povrch přikryje led, postarejte se o to, aby vždy mohli z vody unikat škodlivé plyny a neukládaly se zde.

Zahradní nábytek, přístřešky a listí

O tom, jak se postarat o zahradní nábytek jsme již psali, nesmíte na něj totiž zapomenout, stejně tak ani na ošetřující nátěr vašeho dřevěného přístřešku, pergoly, altánku. Vyberte si na něj slunečnější den, aby nátěr rychleji schnul. No a pak už jen nezapomenout na okrasu paní podzimu – listí. Důkladně ho odstraňte z travnatých ploch, aby se pod ním nemnožily nemoci a uložte do kompostu. Také si pořádně vyčistěte okapy, kde by nános listí také mohl nadělat paseku.

Privater Garten mit zentralem Koiteich, Herststimmung mit Laub

Reklama