V dnešní době je již podmínkou energeticky efektivního vytápění použití kondenzační techniky. V rodinném domě tedy dojde k návrhu kondenzačního kotle, nejčastěji s uzavřenou spalovací komorou. Odborník, topenář často použije při návrhu takového spotřebiče argument, že uvedený spotřebič nepotřebuje komín. Bohužel uvedené rozhodnutí v mnoha případech způsobí později vrásky samotného uživatele. Vodní páry obsažené ve spalinách po vypuštění z výfuku kondenzují. Tento kondenzát však má agresivní kyselý charakter, vítr nestihne dostatečně rozptýlit spaliny na větší plochu a tím pádem je při výfuku střecha extrémně namáhána.
Kondenzátu, kyselině, se podaří velmi rychle poškodit krytinu nehezkým způsobem.
Proto je vhodnější použít komínové těleso, komínový systém. Nejlépe s více funkcemi.
Budete mít kondenzační kotel? Pokud ano, bude potřebovat také přívod vzduchu.
Budete mít pícku, krb nebo kamna na tuhá paliva? Pokud ano, budete potřebovat komín s odolností při vyhoření sazí.
Budete mít solární panely, satelit nebo odvětrání např. koupelny?
Pak je pro vás řešením komínové těleso, kde v jedné tvárnici, od jednoho dodavatele budete mít vše připraveno pro již zmíněné alternativy.
Řešením je komínový systém Schiedel KOMBIGAS
Součástí komínového systému je izostatické vložka s hrdelním spojem pro připojení spotřebiče na tuhá paliva. Jedna z izolovaných šachet v tvárnici bude pro odvod spalin od kondenzačního kotle prostřednictvím plastové trubky nebo trubky z nerezavějící oceli a samozřejmě bezpečný a spolehlivý přívod vzduchu do spalovací komory kotle. Sání vzduchu je realizováno pod kónickým vyústěním nebo nasávacím otvorem pod krycí deskou komínového tělesa.
Druhá šachta je využitelná pro zmíněné vedení instalaci. Vedení ze solárních panelů může být bez problémů svedeny ze střechy do zásobníku pro ohřev TUV. Takto vedené vedení jsou kontrolovatelné a případně vyměnitelné. Nebo je možné využít tuto samostatnou šachtu na vedení odvětrání z koupelen a toalet nebo na odvod par z digestoře.
Malé rozměry tvárnice (360×580 mm), snadná a rychlá montáž, komplexní řešení pro rychlou a efektivní montáž s maximální využitelností, to je komínový systém Schiedel KOMBIGAS. Jedno komínové těleso pro pícku, kondenzační kotel a vedení instalaci.
Dvě samostatné izolované šachty vám umožní bez problémů nyní iv budoucnu propojit střechu s spodní částí stavby.
Výši a orientaci napojení si stanovujete sami. Výška napojení pro kotel umožní použít i kotel v kombinaci se zásobníkem na teplou vodu přímo pod kotlem.
Pokud nemáte komín a chcete krb, kamna, nebo pícku. Co dělat?
Dodělat komín v interiéru nebude jednoduché, ale dá se to.Výhodnější, rychlejší, je zvolit na odvod spalin vnější komínové těleso. Pro rychlost a jednoduchost výstavby je dobré použít skládaný kovový komín. Takové komínové těleso díky nízké hmotnosti nepotřebuje základ. Stačí ho položit na zpevněný podklad, například okapový chodník, nebo se dá postavit na konzoli přichycenou ke stěně. Montáž zvládne i laik. Konzola umožní si přesně přizpůsobit výšku napojení kouřovodu. Stejně jako u prefabrikovaných komínech, tak i ocelových je nezbytné dodržet odstupové vzdálenosti komínového tělesa od hořlavých částí stavby. Vyhněte se tedy dotyku například ze střešní konstrukcí. Požadovanou odstupovou vzdálenost si ověřte u dodavatele, výrobce, komínového systému. Odpovědný výrobce vám samozřejmě bude jasně deklarovat odpovídající odstupy podle konkrétní situace. U kovových komínech je těch údajů více, závisí na způsobu stavby a zabudování komínu.
Pokud už se rozhodnete pro komínový systém na tuhá paliva nebo pro kondenzační techniku, berte v úvahu požadavky aktuální legislativy na čištění komínových těles.Komíny na tuhá paliva mají být čištěny minimálně 3x ročně. Komín pro plynový kotel má být kontrolován a čištěn jednou ročně.