Povrchová úprava stěn

0
107
Reklama

Chcete, aby váš obytný prostor nebyl jen účelným a fádním prostorem, ale i přitažlivým místem s vlastní atmosférou? Věnujte pozornost stěnám. Správná úprava povrchu stěn je stejně důležitá pro příjemný pocit z pobytu v místnosti jako výběr nábytku a zařizovacích předmětů. Důležité je vytvořit soulad – výběrem materiálu, vhodných vzorů, barevných odstínů a povrchů.

Úprava interiérových stěn zahrnuje množství možností. Kromě estetické funkce při výběru povrchové úpravy byste neměli zapomínat ani na ochrannou, například před mechanickým poškozením. Konečná povrchová úprava stěn může ovlivnit i akustickou, tepelněizolační, požární, fungicidní nebo antistatickou vlastnost vnitřní stěny.

Dokončovací dekorační omítky

Dokončovací dekorační omítky nabízejí řadu struktur a barev. Netradiční strukturu na omítce dosáhnete použitím speciálních strukturovaných válečků, stěrek nebo štětců. Lze ji využít pro zdůraznění určité stěny nebo stavebního prvku, například krbu. Nevýhodou je, že se na ní více usazuje prach.

Nejstarší a nejznámější strukturovanou omítkou je mnichovská drsná omítka. K oblíbeným patří i drsná, rustikální a šlechtěná omítka – mohou se natírat nebo zhotovovat z barvené omítkové směsi, která vytváří výslednou barvu omítky. Strukturovaný efekt lze doplnit kombinací více barev, což přidává omítce na plastičnosti.

Dokonalá kopie mramoru, tzv. benátský štuk, lze dosáhnout speciální štukatérské technikou – nanášením speciálního tmelu pomocí špachtle. Tmel se jemně zbrousit a po zaschnutí se přidá další vrstva již v konkrétní barvě, do které se zamíchají další odstíny. Jejich souhra vytvoří výsledný mramorový efekt. Nakonec se povrchová vrstva ošetří voskem, který štuku dodá voděodolnost a lesk. Výhodou benátské štuky je trvanlivost, omyvatelnost a odolnost proti vlhkosti. Přináší výsledný efekt s nádechem luxusu a starých časů, ale jen za předpokladu perfektně zvládnuté realizace. Vynikne zejména při správně zvoleném osvětlení.

Z dekoračního hlediska je zajímavá i bavlněná omítka, která nabízí velký rozsah struktur od jemných až po vzhledově neopracované. Do základního materiálu omítek se přidávají obarvené viskózová vlákna – tak vznikají mramorované omítky s barevnými akcenty nebo i s rovnoměrným zabarvením. Pro vytvoření estetických efektů se využívají i vlákna zabarveného polyesteru, slídy, granitu, perleti.

Obklady

Obkládání stěn zvyšuje mechanickou odolnost povrchu stěn, odolnost proti vlhkosti, ale i tepelnou či zvukovou izolaci. Pomocí vnitřních obkladů lze vytvořit moderní interiér odpovídající vysokým estetickým a technickým nárokům. Mnohé obkladové materiály používané v exteriéru se využívají dnes i na obklady v interiérech. Nejčastěji se setkáváme s obklady stěn na bázi dřeva, kamene a keramiky

Reklama