Pozor na chemikálie v domácnosti

0
11
Reklama

Nedaří se vám otěhotnět? Udělejte pár opatření i při běžné údržbě domácnosti.

Příčin neplodnosti nebo potíží s otěhotněním může být několik – a vzájemně se mohou kombinovat. Pokud se tedy nemůžete dočkat vytouženého miminka a chtěli byste si vyhlídky na rodičovství zlepšit, projděte se domácností, zda si svou touhu a snažení nevědomky nebojkotujete.

Nepřilnavé pánve

Bezpochyby, pánve, na kterých naše kuchařské začátky jen tak lehce nezapomenete, jsou k nezaplacení. Pokud je však pánev poškozená, poškrábaná, mohou se z ní uvolňovat látky, které mají vliv na plodnost. Hlavní zásada tedy je: při vaření používat zásadně dřevěné nebo odolné plastové náčiní. Nikdy ne kovové obracečky, nůž a v žádném případě na ni nepatří vidlička!

Plasty

Ethylenglykol se používá jako nemrznoucí směs a nepředpokládáme, že byste jí cokoliv doma čistili. No věděli jste, že tato látka hraje důležitou roli i při výrobě plastů a polyesteru? Pokud jde o plasty v domácnosti, je dobré omezit výrobky, které obsahují bisfenol (BPA) nebo ftaláty. Mimochodem, BPA najdete například i v konzervách. Lepší volbou jsou proto potraviny čerstvé nebo mražené.

Zpomalovače hoření

Je skvělé mít čalouněný nábytek, který je nehořlavý, ale co když jeho výplň obsahuje polybromované difenylethery (PBDE)? Ty totiž plodnosti právě neprospívají. Tyto látky se mohou nacházet v zmíněném čalounění, v kobercích, elektronice, dokonce v prachu, který se víří v bytě s těmito látkami.  Nemluvě o tom, jaký význam má čtení i těch malých písmen na etiketách výrobků, které nás dříve velmi nezajímali, však?

Nitráty

Nitráty jsou látky, které mají přímou souvislost s reprodukčním zdravím, rizikem rakoviny a spontánními potraty. Zvláště je třeba sledovat jejich obsah ve vodě v blízkosti farem a zemědělských půd, které se hnoje chemickou cestou. Organické zemědělství je pro někoho možná otravná téma, ale pokud čáp stále nechodí …

2463617

Reklama