Praktická domácí automatizace

0
8
Reklama

Praktická domácí automatizace si získává stále více příznivců. Kdysi bývala výsadou hypermoderních administrativních budov a sídel velkých korporací, dnes už jsou systémy dostupné i v rezidenčním sektoru. Mnozí si dopřejí „elektronické vychytávky“, které přes vyšší pořizovací cenu dokáží přinést úžasný komfort bydlení.

Nač chodit po schodech?

Moderní domácnost můžete mít doslova pod palcem. Techniku dnes ovládáte vzdáleně prostřednictvím aplikací do běžných smartphonů a tabletů. Hitem současnosti jsou domácí výtahy, zejména různé atypické řešení nebo pneumatické podtlakové výtahy. Standardem jsou výtahy bez strojovny, které mají celou mechanismus zajišťující pohyb ukrytý ve výtahové šachtě. Přitom fungují na elektřinu z běžných rozvodů v domácnosti, nepotřebují žádný doplňkový generátor proudu.

Sezame, otevři se!

Druhým trendem jsou ovládací prvky převzaté ze smartphonů, a sice dotykové displeje. Najdete je už i na vchodových dveřích a automaticky otevíraných oknech. Běžné jsou senzory otevírání a zavírání dveří a automatické dovírání dveří. „Náš integrovaný samozavírač dveří díky svému tichému chodu se optimálně hodí pro použití v prostorách citlivých na hlučnost. Tedy především v moderní bytové výstavbě. Malé rozměry samozavírače umožňují jeho úplné zabudování do profilu dveří, čímž splňuje i ty nejnáročnější estetické a designérské požadavky.
V málo dostupných místech moderních domů se využívají kliky s dotykovým ovládáním a elektronickým otevíráním. Takové okno „ví“ zaregistrovat i to, zda se při zavírání náhodou nedostala mezi rám okna a okno samotné nějaká překážka a uzavírání zastavit. Problémem velkých prosklených ploch vil a luxusnějších domů může být i velká hmotnost pohyblivých částí. Mechatronický posuvný systém Schüco ASS 39SC TipTronic umožňuje pohodlné otevírání, zavírání a uzamykání panelů až do hmotnosti 160 kilogramů. Vše pouhým stisknutím ergonomického tlačítka. 

Ovládejte světlo hlasem

Senzory stmívání a ručně ovládané stmívače osvětlení se dají najít nejen v příbytcích boháčů. Všechno jsou to dostupné řešení, které zvyšují komfort bydlení. Dnes je možné nastavit barvu světla a intenzitu slunečního svitu. Samozřejmě automaticky. „Pohyblivé velkoplošné lamely Schüco ALB se skrytým pohonem nabízejí flexibilní stínící systém. Mají elegantní design, minimální odstup od fasády a lamely jsou otočné o 360 °. Motory, převodovky a kabeláž jsou chytře skryté v sloupky profilu, „říká Peter škváře. Dostupné jsou i světla ovládané hlasem. Jednoduše zadáváte příkazy, např. přes aplikaci v chytrém telefonu.

Ekologie dnes hraje důležitou roli iv stavebních řešeních. Sluneční záření je při tom velkým pomocníkem. Díky solárním systémem je možné výrazně zvýšit energetickou soběstačnost domova. Přitom nemusí jít o nevzhledné černé panely na střeše. Nedávno bylo představeno sklo SUNEW XL * se zabudovanými fotovoltaickými články. Inovací je ultratenká solární organická vrstva, která je vložena mezi dvěma tabulemi skla. Další firmy využili známou technologii ePaper (např. V displejích čteček Kindle) a zabudovali ji do oken. Technika dokáže autonomní řídit množství propuštěného světla a tepla tím, že se stává různé propustnou až mléčnou nebo mění barvy. **

Energií nelze plýtvat a třeba ji regulovat. Běžnou součástí většiny našich domů jsou elektronické měřící přístroje na radiátorech a inteligentní termostatické regulátory s širokou paletou nastavení teploty. Inteligentní domy využívají centrální řídící jednotky, které optimalizují teplotu uvnitř domova s ohledem na teplotu okolí. Zároveň kontrolují správnou funkčnost vzduchotechniky, běžně nazývané klimatizace.

Tam, kde chybí tabulka „Pozor, zlý pes!“

Samostatnou kapitolou elektronického domova je ochrana proti nechtěnému vstupu. Kamery, snímače, pohybové, teplotní, akustické zda tlaková čidla jsou naprostou samozřejmostí. Různé zabezpečovací systémy bývají často i podmínkou pojišťoven při pojištění domu či vily. Luxusnější vybavené domy mají dokonce roboty, které při přiblížení se osob ke dveřím začnou štěkat a lomoz jako psi. Kamery lze propojit rovnou na televizor v obývacím pokoji nebo vysílat signál při narušení perimetru do smartphonu. Vstup do takových domů je chráněn inteligentními vstupními systémy, které vyžadují buď číselné heslo, čtečku karet nebo biometrické údaje jako např. otisk prstu. „Dveře Schüco DCS a příslušné komponenty – klíčový spínač, nouzové tlačítko a informační štítek – dokazují, že lze harmonizovat certifikovaná bezpečnostní technika s příjemným vzhledem. Skleněný povrch s vnitřním potiskem propůjčuje systému celistvý, ušlechtilý charakter. K inteligentním ochranným systémem můžeme zařadit i detektory požáru a kouře.

7 trendů domácí automatizace

1. Domácí výtahy
2. Dotykové ovládání dveří a oken
3. Samouzavírací systémy (oken, dveří, garážových vrat a vstupních bran)
4. Hlasové ovládání
5. Automatizované nastavení intenzity světla a tepla
6. Vstupní dveře na otisk prstu
7. Bezpečnostní detektory, senzory a kamery

okna-domacnost-automatizacia-shueco

Reklama