Privátní oáza klidu vyžaduje vizuální bariéru

0
53
Reklama

Být vystaven pohledem okolí při stolování či slunění na terase není vítané. Ochranný štít nad vaším soukromím převezme vizuální bariéra. A možná dodá zahradě i nový šmrnc.

Neprůhledný plot či zeď kolem celé zahrady již nejsou v kurzu. Zvláště v malých zahradách působí stísněně. Udělat z terasy klidné útočiště zvládnou i hranice z rostlin, dřeva, kovu či textilu. Můžete je pojmout jako trvalé, zejména na terasách, které se využívají celoročně, nebo příležitostné.

Zelená hranice

Chcete-li terasu jasně oddělit a zároveň propojit se zahradou, ideální je zeleň. Klasika jsou živé ploty. Uplatní se i stromy, které brání pohledem z různých výškových úrovní.Dobře tlumí doléhající hluk a v letním období poskytnou příjemný stín. Potřebují však pravidelné formování a seřezávání.

 Dojem ústraní vytvoří vyvýšené záhony za terasou a pevné či mobilní květináče vysazeny keři, vyššími rostlinami a ozdobnými travinami. Materiál květináče a výsadbu přizpůsobte stylu terasy. Nejrychlejší a efektivní alternativou jsou popínavky.Nezapomeňte jim však zajistit vhodnou oporu. Dřevěná může časem ztratit pevnost, odolnější je z kovových tyčí, mřížek a lan.

Pohledové clony

Terasu zajímavě oddělíte od zbytku zahrady a sousedů i žaluziovými či dekorativními panelovými stěnami. Ať už to budou prefabrikované prvky ze dřeva, plastu, kovu a kamene, nebo si je kreativní vyrobíte sami, stanou se stylovým doplňkem zahrady.Pokud je to žádoucí, vytvořte kompaktní clonu. Hlubší efekt však dosáhnete průhlednými, když pohled přes ně nasměrujete na pozoruhodné místo či prvek v zahradě.

Příležitostně

Vyhrazení soukromí z kterékoliv strany docílíte mobilními zástěnami. Bambusové zda rákosové se snadno složí a uskladní. Jednoduše a tam, kde je třeba, přemístěte i zahradní paravány a odpočinkovou plochu raz dva zahalíte i závěsem. Vyberte si lehké a vzdušné textilie odolné proti UV záření a špíně. Takové tkaniny využívají i výsuvné boční markýzy, které oddělí, zastíní a ochrání před větrem.

Když je nepotřebujete, zmizí v boxu připevněném na fasádě domu. Výsuvný profil, do kterého se upevní vytažena látková clona, ukotvíte do země nebo podlahy terasy.Výšku a délku markýzy si můžete přizpůsobit. Příležitostný ochranný štít vytvoří skupina truhlíků a květináčů spolu s různými ozdobnými předměty. Podle výsadby nádob a výběru dekorací dodáte koutku vždy jinou tvář.

a1l

Reklama