Proč byste v zeleninové zahradě měli pěstovat i květiny

0
23
Reklama

Čím více lidí mění své zeleninové zahrady na okrasné. Jiní zase tyto dva úkoly zeleně jednoznačně oddělují. Ideální je však spojit je do jednoho.

Promíchat květiny a zeleninové záhony zní pro mnohé zahrádkáře jako barbarství. Mnoho lidí si jasně odděluje odpočinkovou a užitnou část zahrady. Pokud však chcete, aby byla úroda co nejlepší, není na škodu promíchat květy s bylinkami a zeleninou či ovocem. Zde je pár důvodů proč.

1. Přilákat hmyz

Jistě, pokud zelenina či ovoce v určitém čase kvete a láká hmyz, který květy opyluje. No tím, že zamícháte voňavé a bohatě kvetoucí květiny mezi užitkové záhony, si zvýšíte šance na to, aby bylo plodů co nejvíce.

2. Odpudí škůdce

Některé druhy květin jsou zase poměrně účinným repelentem na škůdce. Například nehtíky je dobré vysadit  s melouny či dýní, bazalkou s rajčaty nebo jahodami. Jednou z populárních kvetoucích rostlin v užitkové zahradě je aksamitník nebo lichořeřišnice.

3. Vytvořit ochranu

Některé druhy květin mohou představovat v užitkové zahradě ochranu ne před škůdci, ale před příliš silným sluncem nebo nadměrnou vlhkostí. Proto se například vedle salátu vyplatí pěstovat vyšší druhy květin, aby křehkým hlávkám poskytly stín před prudkým sluncem.

Reklama