Vyhrajte boj s plevelem

0
11
Reklama

Jak stoupá rtuť v teploměru, začíná se v zeleninové zahradě rozmáhat nechtěný plevel. Vytrvalé jsou zejména kořenové plevele jako je pýr a svlačec. Vytrhávat je zbytečné, plevel třeba vykopat i s kořeny.

Nevytrhávejte ale vykopávajte

Vytrhávat jich je téměř zbytečné, protože pokud se potrhají kořeny, může se plevel rozmnožit po celé zeleninové zahradě. S touto plevelem můžete svádět boj jen tak, že vhodným nástrojem vykopete celý kořenový systém.

Celkem dobře se to daří rycími vidlemi, a pokud se to dělá po silném dešti, kdy je zem pořádně hluboko provlhnutí. Takovým způsobem doporučujeme vykopávat i plevele s vřetenovitými kořeny, jako jsou púpavky či bodláky.

Nepřidávejte je do kompostu

Pokud plevel již má semena, nepokládejte je na kompost, ale odhoďte ji také jako kořenovou plevel do odpadní nádoby. Semena většiny plevelů odolávají rozkladným procesům a později by se roznášením zralého kompostu šířily po celé zahradě.

Pomůže i mulčovací kůra

Na záhonech s vysoce rostoucími kulturami, jako jsou rajčata či  fazole, můžete výskyt plevelů potlačit mulčovací vrstvou z posečené trávy.

 Ptačinec, žabinec, pastýřskou kapsičku a hluchavky postačí vykopat motykou. Snažte se vyplít plevel co nejdříve, aby se nestihla vysemenit.
Reklama