Zhmotněním dívčích a ženských tužeb

0
7
Reklama

Přestože jsme dámský budoár Lola od české designérky Heleny Dařbujánovej zařadili do rubriky "cool design", k tomuto zvláštního kousku nábytku by se sepíše hodil přívlastek "warm", tedy "Hřejivý".
Debaty o ženském a mužském designu jsou vždy tancem na tenkém ledě, Stejně jako debaty o rovnosti pohlaví. Rovnost ale neznamená stejnost a stavění na odlišnosti Může mít svá pozitiva. Rozdíly mezi mužským a ženským designem podle mě jsou a rozhodně by mely být. Protože muži jsou z Marsu a ženy z Venuše. Úžasným příkladem ženského nebo spíše dámského designu je pro mě česká designerka a architektka Helena Dařbujánová, jejiž dílka mají vysloveně ženský šarm a srší přímo éterickým půvabem a něhou. K její "klasice" patří dámský budoár Lola, kus nábytku pro ženy od 1 do 100 let, jak jí charakterizuje autorka. "Je to domeček, nejdříve určený na hru s plyšovými medvídky a panenkami, na polehávání v době nemoci, psaní básniček, zápisků do tajného deníku, na dlouhé rozhovory s kamarádkou, na dlouhé sezení nad pracovními resty s notebookem na klíně … a nakonec na čtení knih s šálkem čaje. "
Lola je zhmotněním dívčích a ženských toužebné po útulně (i když pro muže je to možná nesmyslný zda sepíše nepochopitelný kus nábytku). Získala ocenění Elle deco international design awards 2011. (materiál: alukompaktní deska, kompaktní deska, čalounění, nerez, LED lampa s textilním kabelem)

Helena Dařbujánová
vystudovala Fakultu architektury ČVUT a Zpočátku působila jako architektka. Designu se věnuje od roku 2009. V roce 2012 se s dámským budoárem Lola zúčastnila prestižní pařížské výstavy Maison & Objet v rámci oficiální Společné expozice Czech Selection. Od té doby se soustředila zejména na navrhování interiérových objektů a začíná budovat vlastní značku Helena Dařbujánová. Její nábytek se vyrábí manufakturně a staví na kvalitě poctivé práce českých řemeslníků. V dubnu tohoto roku otevrene vlastní showroom v Praze na Letné.

Reklama