Jak produkovat méně odpadu doma i v zahradě

0
18
Reklama

Možná i více než polovina odpadu, který skončí v odpadkovém koši (ve smíšeném odpadech), může být zrecyklovaný nebo biologicky odbourán v kompostu. Nejde jen o to vytvořit si vlastní zdravé hnojivo, ale také o úctu a respekt k přírodě.

Pokud budete kompostovat více, ušetříte peníze, méně zatížíte své životní prostředí a přispějete tím ke zdravějšímu světu kolem nás. Někdy stačí jen začít – od maličkosti. Například si zkuste do kuchyně pořídit plastovou nádobu s víčkem, do které budete odkládat zbytky ze zeleniny, ovoce, zbytky papíru a podobně – tedy odpad, který můžete kompostovat. Pokud nemáte vlastní kompostér nebo kompostoviště, můžete se poohlédnout ve svém okolí – ve většině větších měst jsou dostupné menší veřejné Kompostoviště nebo sběrny organického odpadu.Uvidíte, jak taková drobnost pomůže zredukovat množství odpadu ve vaší domácnosti. Kompostovat můžete v každém počasí, organický odpad vám z kuchyně nikam neuteče a v plastové nádobě nebude lákat ani mouchy, ani zapáchat.

Vlastní taška

Některé produkty denní spotřeby si (naštěstí) nedokážeme vyrobit sami, ale i v tom případě lze postupovat ekologicky. Do obchodu si vezměte textilní tašku a vlastní obaly na zeleninu či pečivo, najděte ve svém okolí drogerii, která dávkuje produkty do vlastních lahví a obalů, agresivní čisticí prostředky vyměňte za přírodnější, místo aviváže používejte květinové vody na provonění prádla nebo výluhy z bylinek. Za týden můžete ušetřit až 10 plastových sáčků a 3 igelitky, všimli jste si to? Dokonce i na vlasy můžete namísto šamponu použít kopřivové mýdlo a namísto kondicionéru zase oplachovou kúru z jablečného octa.

Bez plastových obalů

Zkuste eliminovat i množství obalů, které přinesete do domácnosti. Klasické malé balíčky substrátů vyměňte za nárazový nákup většího balení, pokud ho nemáte jako odnést, kupte si kokosový substrát, který doma necháte nabobtnat a namíchejte si vlastní. Zachycovat vlastní semínka květů či rajčat, které můžete v následujícím roce vysít, rozmnožujte si bylinky, jehličnany či trvalky a namísto postřiků používejte bylinkové výluhy.

Výměnný obchod

Zůstaly vám po přesazování či úpravě zahrady trsy trvalek či okrasných trav? Nevyhazujte je, někomu udělají radost. Zkuste najít na internetu (Facebook, různé bazary) možnost, jak rostliny vyměnit za jiné nebo darovat za odvoz. Můžete si tak rozšířit sbírku nebo „jen“ omezit množství odpadu.

4 tipy do zahrady i domácnosti

– Ocet, citron, prášek do pečiva, soda bikarbona. Tato čtveřice vám pomůže vyčistit toaletu, umyvadlo, vyleštit zrcadlo, odmastit sporák a zbavit lednici zápachu.

– Při vysávání vložte do sáčku sušenou levanduli – krásné rozvoní prostor.

– Zbytek substrátu neskladujte do další sezóny, bude znehodnocen – proschlý, případně se do něj mohou dostat zárodky chorob, škůdců či hmyzu, tak se to doporučuje. Pokud vám zůstalo menší množství, rozsypte ho v záhoně, pokud více, odložte ho do uzavíratelné nádoby a příští rok, před sezónou, jej dezinfikujte upečením v troubě a následně zvlhčete vodou. Smíchejte s kompostem (podle účelu využití) a můžete jej vesele používat.

– Plastové obaly a papír nesmí jít do tříděného odpadu znečištěný. Obaly od jogurtů či plastové fólie ze sýrů pečlivě opláchněte před odhozením do koše.

Reklama