Radíme při rekonstrukci – malování si naplánujte do detailů!

0
69
Reklama

Na malbu stěn si troufne snad každý. Ale i tato zdánlivě jednoduchá věc potřebuje plán a dodržet několik zásad.

Nejprve vyberte barvu. Zvažte při tom všechny aspekty místnosti, kterou chcete malovat – odstín nábytku, textilu a podlahy v ní. Zvolená barva bude působit na vaši náladu, změní atmosféru prostoru, ovlivní její světelnost, optickou velikost i pocitovou teplotu. Proto si odpovězte na otázky: Budete v místnosti pracovat, odpočívat, vařit, bavit se? Chcete výmalbou pokoj opticky zvětšit, zmenšit, dodat jí více světla? Z hlediska malování se nejjednodušší nanášejí bílé odstíny, které lze bezproblémově opravit. Na pigmentovaných nátěrech je už každá lokální oprava viditelná a často třeba přemalovat celou stěnu.

Nejen správný tón, ale i druh barvy je třeba vybírat pečlivě. Nejvíce se používají akrylátové barvy, v žebříčku za nimi jsou disperzní a vodou ředitelné barvy. Můžete se rozhodnout, zda budou matné nebo lesklé. Když malujete poprvé, sáhněte po matné, méně na ní vidět nedostatky. Existují barvy odolné proti otěru a voděodolné, vhodné do místností s vyšším rizikem zašpinění, které se dají čistit vlhkým hadříkem.

Seškrábněte starou malbu

Není to vždy nutné. Pokud je původní malba jen ve slabé vrstvě, která je soudržná, můžete tento krok vynechat. No pokud se odlupuje a po navlhčení se začnou tvořit bubliny, starou malbu odstraňte. Stejně tak v případě, že nový odstín dobře nepřekrývá původní. Zda je vrchní nátěr soudržný, zkontrolujete ostrým nožem. Nařízněte ním do povrchu hustou mřížku a pokud intenzivně odpadává, novou vrstvu barvy určitě neunese. Při úpravě větších ploch můžete pracné seškrabávání nahradit šikovnými stroji, které barvy zbrousí rychle i bez prášení.

Půjčíte si je v půjčovně nářadí. Pak vyplňte drobné nerovnosti, spáry a trhlinky sádrou nebo vhodným tmelem. Někdy je lepší nanést sádrovou stěrku na celou plochu a vytvořit nový povrch pod malbu. Dělá se to ve dvou vrstvách, protože první nános stěrky vsákne, vystoupí rýhy a jiné nedostatky povrchu a ty dokonale překryje až druhá vrstva. Po zaschnutí stěrky a její zbroušení lze malovat.

Odstraňte prach a mastnotu

Mastné místa v kuchyni, za sedačkami a povlak z cigaretového kouře je nutné před výmalbou neutralizovat saponátem s vysokým obsahem enzymů nebo roztokem vody a octa, které zvýší její při ľnavosť. Při odstraňování mastnoty pomůže i jemný smirkový papír, jen s ním velmi netlačte, abyste na stěně nevyrobili rýhy.

I stopy po zatečení třeba od nového nátěru oddělit nepropustnou bariérou. V nabídce je několik přípravků na izolování skvrn, jejichž účinek je trvalý. Je důležité, aby před další výmalbou dokonale zaschly. V bytě se mohou vyskytnout i plísně, které jsou zpravidla důsledkem závažnějších problémů, například špatného utěsnění oken, zatékání vody do bytu. Tento problém je třeba řešit komplexně. Likvidace plísní ze stěny a přetření postiženého místa vrstvou nové barvy je jen dočasným řešením.

Penetrujte podklad

Nerovnosti povrchu opravte jako první, aby byl podklad rovný, a až potom penetrovat a malujte. Soudržný podklad, který není třeba seškrábat, můžete hned penetrovat, vyrovná se tak jeho odsávací schopnost a zabrání se vzniku fleků. Díky penetraci budou barvy na stěně sytější a lépe přilnou na podklad. Vynechání penetrace může mít následky v podobě loupání barvy, fleků či potřeby nanést barvu několikrát k dosažení požadovaného odstínu.

Začněte od detailů

Malé plochy kolem zásuvek, rámů oken, dveří a po obvodu stěn vymalujte první menším plochým štětcem. Na velké plochy použijte váleček, začněte stropem a pokračujte stěnami. Počet vrstev, které musíte nanést, závisí na podkladu. Před nanášením další vrstvy nechte barvu vždy dobře zaschnout, alespoň tři hodiny. Při práci je důležité větrat. Pokud malujete v zimě, třeba i hodně topit a větrat v krátkých intervalech, aby se vzduch vyměnil. V teplém počasí mějte okna stále otevřená a dobré je udělat průvan.

Reklama