Vyberte si ty správné nůžky

0
3
Reklama

Během roku je nejednou vezmete do rukou a používáte častěji než cokoli jiného. Proto si dobře promyslete, jaké nůžky jsou pro vás nejlepší.

Nabídka je široká, zahrnuje nejjednodušší modely přes kvalitní standard až po nůžky se speciálními převodovými mechanismy pro nejnáročnější. Pro každého je však rozhodující jednoduchá manipulace, pohodlně tvarované rukojeti a samozřejmě příznivá cena. Výběr nejvhodnějších nůžek však určuje především vaše zahrada. Jiné totiž budete potřebovat, pokud máte záhony plné kvetoucích trvalek, jiné v případě stálezelených keřů a jiné, pokud převažuje užitková část a vy se staráte io ovocné dřeviny.

Velké plus každých nůžek je chránič prstů, měkký povrch rukojetí a spodní držák ve tvaru oka. Díky němu nevyklouznou z ruky. Nůžky s pákovým převodem zase mohou vyvinout velkou sílu při řezu. Důležité je také uspořádání rukojetí. Pokud jdou obě při řezu rovnoběžně, dovoluje to zapojit všechny prsty do tlaku najednou, a tak se ještě více zvyšuje jejich účinnost. Takové nůžky jsou vhodné pro malé a středně velké ruce. Důležité je i to, zda je provedení pouze pro praváky, nebo existuje i pro leváky.

Jaká velikost?

Obvykle se kvalitní nůžky vyrábějí ve třech velikostech: malá (S), střední (M) a velká (L). Nůžky střední velikosti jsou určeny na stejné maximální průměry větví jako malé nůžky, ale mají delší rukojeti, které umožňují řezat menší silou. Vhodnější jsou proto zejména pro ženy.

Při nákupu si ověřte správnou velikost. Vezměte nůžky do ruky a několikrát naprázdno střihněte. Když rozevřené nůžky položíte na dlaň, měli byste pohodlně palcem a prsty dosáhnout na obě ramena. Toto je výhoda „kamenných“ obchodů oproti internetovým. Nůžky si můžete přímo vyzkoušet. V některých prodejnách vám navíc nabídnou na testování i kousek větvičky.

Jaký typ?

Výběr správných nůžek závisí na druhu dřeva a průměru větví, jaké chcete s nimi řezat. Dvoučepelové jsou vhodné na řez živých větví, kdy se obě čepele jedna druhé dotýkají, těsně docházejí a vytvářejí hladkou řeznou ránu. Ideální jsou proto na řez živých větví i těsně u kmene. Jednočepelové nůžky se doporučují na dřevnaté výrůstky a tvrdé nebo suché dřevo. Velmi dobře s nimi můžete například zkracovat kořeny, neboť drobné půdní částečky a písek jim neublíží tak jako Dvoučepelové. Řežou totiž podobně jako při krájení nožem na dřevěné podložce, když je ostrá čepel zatlačování velkou silou do dřeva proti spodnímu protitlaku. Ten podpírá větev a rozkládá tlakovou sílu na větší plochu.

Pokud hledáte to nej

Chcete investovat do kvalitních nůžek a cena v tomto případě není rozhodující? Pak hledejte nůžky s převodovým mechanismem, který zvyšuje sílu řezu až o třetinu. Dále by měli mít ostří z polyamidů vyztužených skleněnými vlákny potažené teflonem, aby byly čepele pevné, přitom zcela lehoučké. Kromě toho by zde měla existovat i možnost výměny čepelí. Tyto charakteristiky jsou typické pro profesionální nářadí, které je často zatěžováno, takže musí splňovat nejnáročnější kritéria. Kromě speciálních rukojetí na dlouhou práci mají i výměnnou čepel z vysoce kvalitní oceli. Cena je však tří- až čtyřnásobná než při běžném hobby nářadí.

 

Reklama