Rekonstrukce eternitové střechy střešními šindeli IKO

0
145
Reklama

Většina starých eternitových střech neunese velkou zátěž těžkých krytin, jakými jsou betonové nebo pálené tašky (jejich hmotnost je 40 kg / m2 a více) .Možnost využít stávající střešní bednění přitom nabízí použití moderních asfaltových střešních šindelů.

Není proto nutné doplácet za dodatečné kontralaťování a laťování, a s tím související další náklady potřebné na výměnu oplechování a lemování střešních oken, či úpravy v interiérech při ostěních atd .. V případě, že stará eternitová střecha nemá plné bednění , to je možné velmi rychle a relativně levně vytvořit pomocí tenké cca 10mm hrubé OSB desky položením na stávající dřevěnou konstrukci / laťování.

Střešní šindele patří mezi lehké střešní materiály, jsou tak vhodnou alternativou k azbestocementové krytinám. Instalace šindelů je velmi jednoduchá a rychlá a proto je možné mít novou střechu během několika dní. Nejpoužívanější šindele na rekonstrukce eternitových střech jsou asfaltové šindele nové generace z řady Cambridge se zárukou 25 resp.30 let!

IKO Cambridge šindele jsou největší a tedy nejefektivnější šindele na trhu. Větší šindel znamená méně práce při pokládce a méně hřebíků a tedy méně času při pokrývání střechy. Rychlá práce znamená nejen úsporu času při realizaci, ale i úsporu peněz. Je to jedinečný produkt z rodiny střešních šindelů, který v sobě spojuje pozitivní vlastnosti střešních šindelů a zároveň vypadá jako tradiční krytiny prostorového 3D vzhledu. IKO Cambridge se vyrábí laminováním (lisovaným spojováním) dvou šindelových vrstev, nerovnoměrně vyřezávaných. Dvě vrstvy šindele zaručují výjimečnou mechanickou odolnost a zároveň flexibilitu. Jeho aplikace je díky nepravidelnému tvaru velmi jednoduchá a rychlá. Střecha pokrytá takovým šindelem se velmi podobá přírodní břidlici nebo dřevěným šindelem a cenově zůstává na úrovni kvalitních šindelů.

6 kroků Jak rekonstruovat starou eternitovou střechu

1. Demontujte existující eternitovou krytinu a ekologicky ji zlikvidujte. Zkontrolujte stav starého krovu / bednění. V případě potřeby bednění lokálně vyměňte, resp. vytvořte tenkou přibližně 10mm hrubou OSB deskou.

2. Zkontrolujte funkčnost ventilace. Ventilační otvory vyčistěte, případně opravte. Pokud odvětrání chybí, je nutné ho dodělat, je to zvláště důležité při zateplených střechách!

3. oplechujte okapovou hranu střechy a nainstalujte podkladní pás IKO Armourbase (ECO, PRO, PRO PLUS), které vyrovnají případné nerovnosti bednění a zároveň slouží jako pojistná hydroizolace. Následně instalujte závětrné oplechování.

4. Nainstalujte startovací řadu a začněte s instalací šindelů IKO Cambridge Xpress / Xtreme. Díky záměrně nepravidelnému tvaru je instalace velmi rychlá a nenáročná. Nepravidelný tvar dobře maskuje případné nerovnosti podkladu a zároveň víte použít každý odřezek větší než 10cm. Díky tomu ušetříte, protože minimalizujete odpad a tedy celková spotřeba materiálu je nižší.

5. V případě absence hřebenového odvětrání, kotoučovou pilou seřízněte hřeben střechy v šíři 6-8cm a otvor překryjte odvětrávací IKO Armourvent Multi Plus. Správné odvětrání střechy je velmi důležité, protože prodlužuje životnost střešní krytiny, dřevěné konstrukce, odvádí vlhkost ze střešního pláště a zvyšuje komfort bydlení, protože nedochází k nadměrnému přehřívání podkroví.

6. Hřeben / nároží střechy následně vytvoříte se šindelů IKO Superglass 3T, vyříznutím do tvaru hřebenáčů.

Jak postupovat při odstraňování eternitu

Použití azbestu je regulováno zákonem, protože se nachází na seznamu nebezpečných chemických látek. Problém nastává, pokud mechanicky porušíme eternitovou krytinu a do ovzduší se uvolní azbest, který mě karcinogenní účinky. Proto je lepší svěřit odstranění a následnou likvidaci staré eternitové krytině, specializované firmě.

 

Reklama