Na co si dát pozor při rekonstrukci bytového jádra

0
483
Reklama

Rekonstrukce koupelny není jednoduchá záležitost – ani co se týče času, množství práce a samozřejmě financí. Nesprávný výběr firmy a nekvalitně provedená práce ve spojení se špatnými materiály mohou cenu nové koupelny značně prodražit.

Rychlá práce

Firmám, které slibují rekonstrukci bytových jader do sedmi dnů, je lépe se vyhnout. Při použití současných stavebních materiálů je totiž minimální doba rekonstrukce bytového jádra odhadována na deset dní. Jakákoliv kratší doba je tedy nereálná, protože neodpovídá dodržení správných pracovních postupů a může vést k problémům.

Cena předělávky

Pro rekonstrukci jádra se nedoporučuje vybírat firmu jen podle ceny. Nové jádro bude sice levnější, ale nakonec byste ho mohli zaplatit vícekrát. Vždy požadujte celkovou cenovou nabídku a rozpočet rozepsaný po položkách. Cenu mějte vždy smluvně ošetřenou, aby její navyšování postupovalo výhradně jen s vaším souhlasem. Před zahájením díla neplaťte více než pořizovací cenu materiálu, další splátky pak plaťte výhradně za provedené práce, se kterými jste spokojeni. Poslední splátka by měla být uhrazena až po předání díla, a to jen v případě, že jste s dílem opravdu spokojeni. Mějte na paměti, že seriózní firmy od zákazníka požadují před zahájením díla pouze zálohu na materiál. Následný doplatek je zaplacen až po předání hotového jádra.

Technické provedení rekonstrukce

Solidní firma by měla spolu s projektem rekonstrukce předat i revizní zprávy na elektroinstalace. Od firmy vždy požadujte projekt, posudek statika av neposlední řadě také potvrzení, že byla rekonstrukce ohlášená stavebnímu úřadu. Při rekonstrukci koupelen mají mnohé firmy tendenci zazdít a zalepit větrák, protože nevěří jeho funkčnosti. Tento krok však může vést pouze ke zvýšení vlhkosti v celém bytě a k následnému objevení plísní. Vhodným řešením je rekonstrukce ventilace a její napojení na vypínač tak, aby se spouštěl automaticky, ať už se vstupem do koupelny, nebo po jejím opuštění. Rovněž je možné zapínat ventilaci senzorem vlhkosti, jakmile hodnota vlhkosti vzduchu přesáhne kritickou hodnotu. Koupelna musí být vždy napojena na proudový chránič. Při této příležitosti je vhodné vyměnit jističe pro celý byt a v případě možnosti napojit na proudový chránič i zbytek elektroinstalací v bytě. Velké množství bytových jader přímo sousedí s kuchyní. Myslete proto na budoucnost a nechte si v rámci rekonstrukce bytového jádra instalovat i třífázový okruh pro kuchyni pro případnou instalaci elektrické varné desky. Co se týče vytápění, nejlepším řešením jsou elektrické topné žebříky. Poskytují příjemný zdroj tepla a zároveň prostor pro sušení ručníků nebo odkládání věcí. Vhodnou termoregulací bytového jádra a zároveň zaručí správné ventilace těchto prostor můžete velmi dobře předcházet vzniku plísní.

Vzhled koupelny

Barvy a velikosti dlažby:
Na podlahu platí jediné funkční pravidlo – nikdy by neměla být světlejší než stěny. Opravdu elegantní koupelna má stěny i podlahu v totožné barvě.

Spáry:
Úzká spára vytvoří dojem elegantnější a dražší koupelny. Od mnoha firem se však spíše dočkáte spár v šířce 4 – 8 milimetrů, které koupelně tento dojem rozhodně nedodají. Nebojte se proto uvést šířku spáry přímo do smlouvy. Pro korektní firmu nebude problém tuto podmínku dodržet. Důležité také je, aby barva spár korespondovala s barvou a se vzory obkladů.

Barvy:
Přestože jsou tmavé barvy pro mnohé lidi symbolem elegance, v případě malých koupelen to neplatí. Tmavé barvy všeobecně zmenšují prostor. Proto jsou do menších koupelen vhodnější světlé barvy.

Sprchová vanička v podlaze:
Přestože je u mnoha lidí velmi oblíbená, poskytuje velké nebezpečí. Není možné zajistit spodní přístup k odtoku vody, který je čas od času nutné pročistit. Pokud tedy dojde k havárii, nezbývá nic jiného, než vaničku doslova vysekat.

Velikosti obkladů:
Při výběru obkladů nemusíte mít obavy z použití velkoformátových dlažeb. S jejich využitím bude i malá koupelna vypadat velmi stylově. Jejich pokládka je však výrazně náročnější, což může být důvodem, proč vás od nich budou mnohé fi rmy odrazovat. Velmi zajímavým prvkem může být také decentní vodorovný proužek z mozaiky či listel, který dokáže proporce místnosti opticky změnit k nepoznání. Mozaika v koupelně může být sice elegantní, ale z hlediska údržby dobře zvažte její umístění.

Jak dlouho trvá přestavba

1. den: Odpojení stávajících rozvodů vody, odpadu, plynu a elektrického proudu. Demontáž stávajícího jádra, odvoz vybouraného odpadu. Navezenými a přesun stavebního materiálu.

2. den: Založení příček a jejich postupná stavba.

3. den: Stavba příček a jejich dokončení.

4. den: Protažení rozvodů elektrických kabelů, vody a odpadů. Vyrovnání podlahy.

5. den: Začištění spár po instalaci rozvodů. Montáž konstrukce a osazení sádrokartonového stropu.

6. den: Protažení omítky a případně štuků. Začátek pokládání obkladů.

7. den: Pokládka obkladů.

8. den: Pokládka dlažby.

9. den: Vyspárování obkladů a dlažby. Osazení zařizovacích předmětů (WC, umyvadlo, vana). Vymalování stěn.

10. den: Instalace koupelnového nábytku. Finální osazení elektrospotřebičů, zásuvek a vypínačů. Úklid staveniště.

Typy bytových jader

Ještě dříve než začne firma s návrhem rekonstrukce, je třeba zjistit, jak je řešeno stávající bytové jádro. Jeho konstrukce může výrazně ovlivnit možnosti posouvání příček, přilehlých panelů nebo nosných cihelných zdí, které limitují maximální možné rozměry koupelny a také uspořádání zařizovacích předmětů. Tvar písmene označuje tvar příček.

Typ H + kk
Tento typ jader se často vyskytuje ve starší cihlové zástavbě a poměrné zastoupení má iv panelových domech. Na zadní stěně bytového jádra je zavěšena kuchyňská linka. Zde je třeba počítat s tloušťkou stěny 100 mm, protože zde budou zabudovány všechny přívody vody a odpadní potrubí. Ostatní příčky mohou mít 75 a 50 mm, záleží na konkrétním uspořádání koupelnového vybavení.

Typ F + kk
V podstatě stejná konstrukce jako u typu H, kromě přední příčky se zárubněmi, která je zděná nebo z panelu (zde je možné při rekonstrukci částečně ušetřit). Ve většině případů nejde o nosnou příčku, takže ani zde by neměl být problém s její modifi kováním. Ostatní příčky jsou umakartové nebo dřevotřískové.

Typ T
Jádro je vsazeno mezi 3 panelové stěny, což může být značně limitující vzhledem k budoucí velikost nové koupelny. Pokud není možné posouvat některou z panelových příček, je možné jen posunout čelní příčky na úkor chodby. Zde se jako nejpraktičtější řešení nabízí varianta koupelny spojené s WC. Výhodou tohoto řešení bývají nižší náklady na materiál hrubé stavby.

Typ E
Vyskytuje ve větších panelových bytech, kde jádro sousedí s velkou předsíní čtvercového půdorysu. V takových bytech je možné postavit velkou praktickou koupelnu téměř bez kompromisů. Velikost limituje pouze panelová stěna, co nabízí slušný počet variant, jako nové jádro navrhnout.

Reklama