Svítíme doma účinně, nebo plýtváme?

0
8
Reklama

V osvětlovací technice již několik let probíhají revoluční změny. Účinnost světelných zdrojů se ve srovnání s klasickými žárovkami podstatně zvýšila. Nejnovější špičkové LED zdroje jsou až 15-krát úspornější.

Kráčíme s dobou?

Jak účinně tedy svítíme doma? Osvětlení může v domácnostech představovat až jednu pětinu spotřeby elektrické energie, nemluvě o komfortu a kvalitě světla. Nejefektivnější technologie osvětlení spotřebují 5- až 10-krát méně elektřiny než klasické žárovky. Ale jak se ukazuje v prodejnách, mnozí rozdílem stále nerozumí a svítí nesprávné.

Do roku 2016 by měly být staženy z prodeje všechny klasické žárovky. Co nám pak zbude? I po vyřazení neefektivních žárovek je stále široký výběr světelných zdrojů, ze kterých si můžete vybírat. Můžeme je rozdělit do tří skupin: halogenové žárovky v energetických třídách C a B, kompaktní zářivky a LED žárovky.

„Pokud svítíme převážně klasickými žárovkami, nyní je čas zamyslet se nad radikální rekonstrukcí osvětlení na bázi nových zdrojů. Dělat si zásoby starých, málo účinných žárovek s omezenou životností nemá velký význam, „radí Josef Ivan, manažer vývoje společnosti Osram.

Vybrat si LED žárovky?

Při výběru LED žárovky je třeba řídit zejména její světelným tokem. Ta bývá vyjádřena nejčastěji v lumenech (lm). Chcete-li nahradit klasickou žárovku LED žárovkou, měli byste najít údaj, jaký světelný tok v lumenech měla původní žárovka. Takový údaj pak třeba hledat na obalu LED žárovky. Údaje ve wattech nejsou srovnatelné, protože na stejný světelný tok spotřebuje LED zdroj alespoň 5-krát méně energie než klasická žárovka.

„Například 40-wattová žárovka má světelný tok přibližně 430 lm, místo ní tedy třeba hledat LED ke s tímto údajem, tj také se světelným tokem okolo 430 lumenů. Při nákupu si tento parametr vždy ověřte, ať už na obalu, nebo u prodejce, „upozorňuje Josef Ivan.

Je důležité zvolit i vhodnou barvu světla a současně dosáhnout dostatečný světelný výkon. Obecně platí, že čím je světlo LED žárovky chladnější, tím má vyšší světelnou účinnost. Rozdíl však není velký, a tudíž se vyplatí raději použít trochu výkonnější LED žárovky teplejšího světla.

Není LED-ka jako LED-ka

V současnosti jsou na trhu LED žárovky různých typů. LED ky mohou přímo nahrazovat klasické žárovky s paticemi E27, E14 nebo bodové žárovky s „kolíkovými“ paticemi GU různých rozměrů. Takové LED zdroje slouží pro přímou náhradu starého světelného zdroje ve stávajícím svítidle a jsou označovány jako „Retrofit“.

Jak se vyznat v žárovkách a zářivkách

HALOGENOVÉ ŽÁROVKY TŘÍDY C
Klasické halogenové žárovky se síťovým napětím nesplňují nové požadavky energetické účinnosti pro světelné zdroje v domácnosti, žárovky s nízkým napětím jsou na tom lépe. Na trhu jsou již však alternativní výrobky a lidé si mohou vybrat ze dvou druhů halogenových světelných zdrojů s xenonovou náplní. Když jsou halogenové světelné zdroje naplněné směsí s obsahem xenonu, spotřebují při stejném světelném výkonu o 20 až 25% méně energie než nejlepší klasické žárovky. Od roku 2016 se zdokonalené žárovky třídy C musí dále zlepšit na třídu B nebo A.

HALOGENOVÉ ŽÁROVKY TŘÍDY B
Speciální infračervený (IR) povlak přináší další výhody z hlediska efektivnosti žárovek. Tenká vrstva nanesená na banku halogenové žárovky odráží část infračerveného záření zpět na wolframové vlákno a tím zvyšuje energetickou účinnost ve srovnání s nejlepšími klasickými žárovkami přibližně o 45%. Je to však možné pouze při světelných zdrojích s nízkým napětím. Aby mohla být tato technologie dostupná pro svítidla napájené síťovým napětím, je potřebný transformátor. Zlepšené žárovky třídy B jsou v současnosti dostupné s maximálním světelným tokem, který odpovídá výkonu 60- wattové klasické žárovky. Poskytují světlo vysoké kvality podobně jako klasické žárovky, ale při běžném používání vydrží dvakrát déle (přibližně 2 roky).

KOMPAKTNÍ ZÁŘIVKY
Výrazem energeticky efektivní světelné zdroje se často rozumí kompaktní fl uorescenčné zářivky (CFL). Kompaktní zářivky jsou však jen jedním druhem z několika stávajících světelných zdrojů s nízkou spotřebou energie. Kompaktní zářivky (CFL) si díky své vysoké účinnosti již našly široké uplatnění. Spotřebují na stejný světelný výkon o 65 až 80% méně energie než klasická žárovka. Kompaktní zářivky mají někdy vnější plášť, který ukrývá výbojové trubice a rozptyluje světlo. Zářivky se tak ještě více podobají klasické žárovky. Kompaktní zářivky (CFL) vydrží 6 000 až 15 000 hodin v závislosti na druhu a použití. Životnost žárovek je pouze kolem 1 000 hodin.

LED ŽÁROVKY
LED žárovky představují polovodičový zdroj světla. Světelné diody se vyrábějí podobně jako čipy počítačových součástek – pamětí a procesorů, pouze nejsou z křemíku, ale převážně z gallium-nitridu. Potřebují ještě elektronický obvod, který zajistí jejich optimální napájení. Světelné diody, známé pod zkratkou LED, jsou rychle se rozvíjející technologií. Svou efektivitou dnes již překonaly všechny dosud známé světelné zdroje. Světelné diody (LED) spotřebují o více než 80% méně energie než žárovky, neobsahují rtuť jako zářivky a mohou mít životnost nad 40 tisíc hodin.

Reklama