Jak si naplno vychutnat kouzlo obývacího pokoje

0
7
Reklama

Je určena nejen pro hosty, ale i pro vás – na to byste měli myslet při navrhování a zařizování obývacího pokoje.

Obývák nejednou předurčuje už předem daná dispozice bytu a někdy se stane, že si najde své místo pod střechou. Právě to je skvělou příležitostí, jak z ní vytvořit prostor plný denního světla, ve kterém se budete cítit příjemně vy, i vaši hosté. Při jejím zařizování byste však neměli zapomenout na tyto čtyři zásady.

1. Ukažte hostům, že patří vám

Ať už fotíte, kreslíte, malujete nebo vyšívat, právě obývací pokoj je místo, které si žádá příjemné maličkosti a detaily. Pochlubte se tím, co dokážete vašim známým a zároveň takto zvýrazníte ducha tohoto reprezentativního prostoru.

Rovněž i krásná knihovna plná kvalitní literatury zahřeje u srdce nejednoho vašeho přítele či člena rodiny. A pokud je vaším relaxací například pletení, využijte to a vyrobte si deku. Takovou originální a jedinečnou určitě v obchodě nekoupíte.

2. Dostatečné prosvětlení

Obývací pokoj a kuchyň tvoří srdce domu. Často bývají propojeny a tvoří dominantní společenskou zónu. Obývák reprezentuje své majitele; a jedním z jejích cílů je hosty upoutat a možná inspirovat. V jednoduchosti je krása; a tu podtrhuje i dostatek denního světla. Právě proto, že se v ní často zdržují členové rodiny i hosté, třeba dbát na její maximální prosvětlení. Pokud se nachází pod šikmou střechou, lze ji kromě fasádních oken obohatit o střešní okna. Ty dovnitř totiž přinesou až dvakrát více denního světla než okna vsazeny do fasády.

Rada odborníka:

„Denní světlo, přicházející jen přes fasádní okna, nemusí při velké rozloze místnosti dosáhnout do úplné hloubky prostoru. Pro prostory, které se nacházejí blízko ke středu dispozice pod střechou, existuje jednoduché řešení – instalace dodatečného zdroje denního světla, jako je světlovod nebo světlík. Majitelé během dne nemusí v hloubce prostorného obývacího pokoje přisvětlovat uměle, čímž šetří zdroje elektrické energie, „ vysvětluje architektka společnosti VELUX.

3. Zařizujte promyšleně a jednoduše

Trendy v zařizování už delší dobu inspiruje minimalismus – v oblibě je jednoduchý, ale kvalitní nábytek, který ozvláštňují příjemné detaily a doplňky. Jemné, pastelové barvy na stěnách může doplnit mírně kontrastní koberec nebo příjemná vzorovaná tapeta. Případně kombinujte s dřevem; interiér bude obohacen o přírodní materiál, přičemž dosáhnete přirozený a nenucený kontrast.

Nezapomínejte ani na pohodlné sezení. Ať už jste velmi společenští a často hostíte své přátele a rodinu, nebo máte rádi soukromí, neměli byste podcenit výběr pohovky a křesel. V obýváku můžete odpočívat a trávit čas i samotě. K příjemnějšímu trávení času vám dopomůže i komfortní sezení.

Tip: stínění vytvoří v obývacím pokoji originální atmosféru

Stínicí doplňky jsou velmi praktickým pomocníkem; prostřednictvím nich můžete totiž denní světlo ve výrazné míře regulovat. V sortimentu VELUX se nachází více než stovka různých stínících doplňků, jako jsou zcela zatemňující, plisované, dvojité plisované nebo římské rolety. Na jejich vzhledu kooperovala firma s prestižní evropskou agenturou na predikci trendů, Trend Union.

4. Pravidelně větrejte

Nezapomínejte na dostatek čerstvého vzduchu. Určitě myslete na otevření oken během úklidu, před návštěvou a samozřejmě po jejím odchodu.

Střešní okna VELUX nabízejí možnost větrání pomocí ventilační klapky. Ta nevytváří průvan, přesto zajišťuje neustálou cirkulaci vzduchu v místnosti, což jistě oceníte vy i vaši známí během déletrvající návštěvy. Když hosté odejdou, stačí otevřít okna. Díky komínovému efektu se za několik minut vzduch v obývacím pokoji vymění.

 

Reklama