Jste v vedrech malátní, nevíte se soustředit ani v noci spát? Ověřeným řešením je klimatizace. Zařízení typu split – s vnitřní a venkovní jednotkou – se již v našich domácnostech pomalu stávají standardem. Co všechno je důležité zohlednit při výběru?
1 Optimální počet
První důležitou otázkou je, kolik místností chcete vychladit. Základní varianta je split, tedy dělený systém, který sestává z jedné vnitřní a jedné venkovní jednotky, kterou vychladíte jednu místnost. Pro více místností budete potřebovat tzv. multisplit, při kterém jedna venkovní jednotka obslouží dvě a více vnitřních.
2 Správný výkon
Dalším z klíčových kritérií při výběru klimatizace je její výkon. Pokud je příliš vysoký, přístroj se průběžně zapíná a vypíná. Naopak, jednotka s poddimenzovaným výkonem bude v provozu nepřetržitě a přesto se nedosáhne požadovaná teplota, přičemž hrozí její namrznutí. Oba případy mají za následek vyšší spotřebu elektrické energie a větší opotřebení zařízení. Vhodný výkon lze orientačně vypočítat na základě rozlohy místnosti – na vychlazení 10 m 2 běžného obytného prostoru je potřebný asi 1 kW výkonu. Na přesný výpočet je však kromě velikosti prostoru třeba zohlednit i rozměry zasklených ploch, jejich orientaci a stínění, izolaci obvodových stěn či počet elektrospotřebičů.
Optimální teplota v místnosti je v létě 24 až 26 ° C. Důležitá je však i vlhkost a rychlost proudění vzduchu – její zvýšení o 0,1 m / s pociťujeme jako ochlazení o 2 až 3 ° C. Studený vzduch přirozeně klesá k zemi, proto není nutné směřovat jeho proud přímo na lidi, na postel nebo na sedačku. To by mohlo mít nepříjemné následky.
3 Umístění vnitřní jednotky
Nejběžnější jsou nástěnné zařízení, do podkroví jsou vhodnou alternativou parapetní jednotky, které se instalují pod okno. Další možností jsou jednotky určené k montáži do podhledu nebo tzv. flexi jednotky, které se mohou montovat i na šikmý strop. Klimatizace by měla být zároveň umístěna tak, aby proud vzduchu nesměřoval tam, kde se lidé zdržují nejčastěji. U přístrojů vybavených tzv. vícezónovým inteligentním okem tento problém odpadá – automaticky totiž nasměrují proud vzduchu mimo zóny s pobytem osob.
4 Hlučnost
Zvláště pokud chcete klimatizaci umístit do ložnice, měli byste sledovat i její hlučnost, a to především v nočním režimu. (Pro ilustraci: šepot má intenzitu asi 20 dB.) Hluk, který se zdá ve dne přijatelný, se totiž v noci stane nepříjemným. Režim Silent umožní snížit hlučnost vnitřní jednotky o několik dB, podobná funkce může být k dispozici i při venkovní jednotce.
5 Doplňkové vybavení
Pokud klimatizace zvládne kromě chlazení i další úkoly, stává se zajímavější investicí. Mezi standardní provozní režimy dnes patří vytápění (jelikož klimatizace funguje na principu tepelného čerpadla, může jít o výhodnou možnost), odvlhčování a ventilace. Klimatizační jednotky obvykle obsahují prachové filtry, které vzduch vyčistí od největších nečistot. Hlavně alergici však ocení speciální filtry – odstraní ze vzduchu až 99% nečistot včetně bakterií, virů, plísní a roztočů. Technologicky nejdokonalejší filtry, například flash streamer v klimatizaci Daikin Ururu Sarara, dokáží rozkládat i nebezpečné chemické sloučeniny, jako jsou formaldehydy a další těkavé organické látky.
6 Inteligentní ovládání
Důležitým kritériem se dnes stává možnost SMART ovládání přes mobil či tablet. Například Daikin Emura R32 má zabudovaný WiFi modul, který umožňuje regulovat teplotu, množství vzduchu i ostatní procesy prakticky odkudkoliv pomocí jednoduché mobilní aplikace. Zajímavá je i funkce IFTTT (If This Then That); ta dokáže zapnout klimatizaci na základě venkovní teploty a GPS senzoru v autě nebo mobilu. Majitelem tak přináší maximální komfort.
7 Spotřeba energie
Důležitá je nejen cena klimatizace, ale i její spotřeba, v níž se snadno zorientujete podle energetické třídy. Pro přesnější informaci, sledujte parametry EER pro chlazení a SER pro vytápění – jde o poměr chladicího (topného) výkonu a spotřebované energie. Platí přitom, že čím vyšší je koeficient, tím úspornější je klimatizace. Rozdíl ve spotřebě může být i desítky procent, takže cena dražší klimatizace se vám může vrátit již za 2 – 3 roky.