Jak skladovat jarní zeleninu, aby vydržela co nejdéle svěží

0
14
Reklama

Nic nechutná tak dobře jako čerstvě sklizena jarní zelenina ze záhonu. Kromě toho, že je zásobárnou vitamínů, je i skvělým osvěžením jídelníčku. Zabojujte s nudou a jarní únavou v kuchyni.

Jaro je obdobím, kdy se dočkáme prvních zahrádkářských úspěchů. Křupavá ředkvička, saláty a záhony zazelenala špenátem zdobí možná i vaši zahradu. Inspirujte se našimi tipy, jak je chutně využít.

Jak skladovat jarní zeleninu

Ideální nijak. Konzumujte ji průběžně co nejdříve od sklizně, aby zůstala svěží, křupavá a plná vitamínů. Hrášek můžete zamrazit, stejně i hráškové stroužky. Špenát můžete zamrazit také, čerstvé lístky nebo tepelně upravené pyré, se kterým budete mít méně práce při přípravě pokrmu po rozmrazení. Čerstvé lístky špenátu již nebudou po rozmrazení takové pěkné, jako když jste je sklizeny. Ředkvičky a chřest skladujeme v chladničce, buď v plastových obalech nebo ve vlhké utěrce. Ředkvičky nemyjte, pouze jejich mechanicky očistěte od zeminy a odložte je do chladničky i s listy i kořínkem, ať zůstanou déle čerstvé.

Kdy ji sklízet

Průběžně. Ředkvičky, špenát i hrášek nemusíte vysévat pouze brzy na jaře, můžete si dopřát i letní či brzkou podzimní úrodu. Dokonce si je vypěstujete i v květináči na balkoně a první dva druhy bez problémů i v jedné nádobě. Nezapomeňte však na pravidelnou zálivku, protože substrát v nádobě na balkoně rychle proschne. Ředkvičky potřebují navíc pravidelnou přísun vody, ne nárazový, aby se v nich nevytvořily dutinky. Jarní zeleninu nepřihnojujte.

Zapojte nejmenší

Je smutné, že některé děti neznají základní rozdíly mezi ovocem a zeleninou a často nevědí rozeznat mrkev od petržele. Vychovávejte příští generaci zodpovědně. Malé děti baví hra se špinavýma rukama, zapojte je do výsadby, ukažte jim, že dokud se chutný hrášek dostane na stůl, potřebuje delší čas, Přiučte jejich odpovědné péče i trpělivosti. Pokud i nemáte zahradu, jen o ní sníte na balkoně, bylinky a špenát si můžete vysadit či vysít iv květináči. Inspirujte se v naší dětské rubrice.

Reklama