Sprchy

0
52
Reklama

Dnes už zřejmě nenajdete domácnost, kde by se nenacházel sprchový kout . Vany se stávají pomalu a jistě minulostí, své místo mají zejména ve velkých koupelnách, kde se vejde tak sprcha, jakož i standardní vana.

Stále více lidí ale například po rekonstrukci koupelny vymění starou vanu za moderní sprchu. Její součástí je samotný sprchový kout , ale velký vliv na funkčnost a pohodlí má i sprchová hlavice . Důležité jsou samozřejmě i jiné praktické koupelnové doplňky .

Sprchové kouty s vaničkou i bez

Zatímco před 10 lety byly nejvíc v kurzu klasické obloukové sprchové kouty s vaničkou, dnes je tomu už úplně jinak . Komu to i jen trochu dovolí prostorové možnosti, ten si zvolí větší sprchový kout a ideálně zcela bez vaničky, jen s odtokovým žlabem.

Nejčastěji jsou čtvercové a obdélníkové sprchové kouty a to v rozměrech přesahujících půdorys 1 × 1 metr . Při panelákových bytech je samozřejmě třeba šetřit místem více a v tomto případě se nejčastěji volí sprchové kouty od 75 × 75 centimetrů po 90 × 90 cm. Tyto již musí být s vaničkou a to kvůli nemožnosti vyřešit odtok jiným způsobem.

Pokud si vyberete sprchový kout s vaničkou, musíte tvar přizpůsobit nejen stěnám sprchového koutu, ale si musíte zvolit i jednu z možných hloubek. Nejčastěji jsou klasické mělké akrylátové a ocelové vaničky, druhou možností jsou vyvýšené vaničky i se sedákem. Exkluzivnější jsou extra nízké vaničky z litého mramoru , ale ty jsou také dražší.

Od čeho závisí výběr sprchy do koupelny

Pokud si chcete vybrat do své koupelně novou sprchu, dívejte nejen na její velikost, ale i na její další vlastnosti a vybavení . Od toho se bude odvíjet to, jak „zapadne“ a zda bude harmonickou součástí koupelny, nebo bude naopak v kontrastu s ní. Některé parametry si přitom laik při výběru vůbec nevšimne a  až po montáži zjistí, že si nevybral nejlepší.

Toto jsou vlastnosti, na nichž závisí výběr ideální sprchy do domácnosti:

  • od velikosti a tvaru , na výběr máte čtvercové, obdélníkové a čtvrtkruhové sprchové kouty a to ve velikostech od 75 × 75 centimetrů až po 120 × 90 centimetrů
  • od typu stěn , které mohou být z čirého skla nebo ze skla typu činčila, které je matnější a s neprůhledným vzorem
  • od typu vaničky , klasické s mělké a mírně vyvýšené, pro seniory se hodí vaničky se sedačkou, kterou netřeba dokupovat samostatně , exkluzivní jsou extra nízké vany
  • od způsobu otevírání dveří , pokud se jedná o klasický sprchový kout; otevírání může být posuvné, zalamovací, otočné nebo výklopné
  • od konstrukce sprchového koutu , přičemž máte na výběr moderní a odlehčenou bezrámovou konstrukci, polorámovú konstrukci bez vnitřních profilů nebo běžnou rámovou, která se uplatňuje zejména v čtvrtkruhových levnějších sprchových koutech

Sprchová baterie není jen o sprchování, může pomoci i masáži

Kromě sprchového koutu třeba věnovat pozornost i výběru správného typu sprchové hlavice. Na rozdíl od například zahradní sprchy, kde plní sprchová baterie jedinou a výsostné praktickou funkci rozprašování proudu vody do prostoru, je sprchová baterie jako součást sprchového koutu mnohem důležitější.

Nejčastěji se dá v běžných obchodech se sanitou narazit na klasické ruční sprchy vyráběné z tzv. ABS plastu v kombinaci s povrchovou úpravou z mosazi nebo chromu. Průtok vody se nastavuje otočením celé hlavice nebo pootočením speciální páčky, závisí d modelu sprchy.

Při běžných sprchových hlavicích mají dvě až tři pozice . První je standardní, kdy proud vody stříká ze všech k tomu určených trysek se stejným tlakem. Ostatní jsou masážní využívající různé rozložený tlak vody ve středu, po obvodu nebo z určitých trysek sprchové růžice.

Sprchové baterie pod omítku nebo klasické? Vybírejte podle těchto kritérií

Při výběru sprchové baterie třeba vidět nejen na vzhled samotné sprchy, ačkoli je to nepochybně důležité při sladění s ostatními bateriemi v koupelně, ale i na typ, materiál, značku a  funkce, které sprcha nabízí.

Toto jsou naše tipy, jak najít tu nejlepší sprchu:

  • nejdříve si musíte zvolit typ, čili buď pákovou sprchovou baterii nebo ekologičtější a stylovější termostatickou
  • následně zvolte mezi klasickou sprchovou hlavicí is hadicí nebo mezi hlavovou sprchovou hlavicí s fixním nastavením na jednom místě
  • vybírejte i podle variability programů či pozic , nejčastěji jsou koncentrovaný proud, mlha, malé kapky, úsporný program, kaskáda a tropický déšť
  • velikost hlavice ovlivňuje průtok, ale má také estetickou funkci , takže pokud máte jiné baterie hranaté, přizpůsobte tomu i sprchovou baterii a sprchovou hlavici

Nezapomeňte na podložky, držáky a další program do sprchy

Pokud už mluvíme o sprchových koutech a sprchách, nesmíme zapomenout ani na příslušenství, doplňky a některé drobnosti do koupelny . Do příliš mělkých sprchových vaniček doporučujeme podložky , díky čemuž nebudete v případě pomalejšího odtoku stát ve vodě. Před sprchu zas můžete dát absorpční podložku  na zachycení vlhkosti při vycházení ven .

Nezapomínejte doplnit ani vnitřní vybavení sprchy. Na kosmetiku a drogerii je ideální závěsná police , na mýdlo zas speciální držák z drátěného programu  a na ručníky věšák . Pro seniory doporučujeme zvážit madlo  a jiné doplňky do koupelny .

Kde najít nejlepší a nejlevnější sortiment pro koupelnu?

Sprchové kouty i sprchové hlavice můžete koupit například v koupelnových studiích a obchodech s Vodoinstalační materiálem. Široká nabídka je i ve velkých stavebních centrech a hobby marketech, tam však pozor na kvalitu sortimentu.

Reklama