Starožitnosti a moderní design

0
37
Reklama

Starožitnosti jsou zárukou precizní práce a poctivých materiálů. Moderní design zas podpisem současnosti. Co kdybyste smazali staletý rozdíl a spojili je do harmonického celku? Směle do toho!

Tento krok bude zřejmě vyžadovat jistou dávku designové rebelie, ale výsledek bude jedinečný. Postačí, když starý sekretář po babičce využijete na uskladnění extravagantních skleněných pohárů na stopce, co jste si koupili v galerii moderního umění v Paříži, zda v něm vystavíte nablýskané stříbrné rámečky s fotkami přátel.

Do starého železa

Pokud se domníváte, že starožitnosti v moderním bydlení nemají co hledat, jste na velkém omylu. Právě kusy nábytku poznamenány dobou, jemně otlučený porcelán, krystalový lustr či skleněná váza, která přežila obě světové války, dodají současnému interiéru punc osobitosti. Vždyť si to jen vezměte, kolik lidí se může pyšnit krásnou pletenou dekou, kterou kdysi zakrývaly jeho babičku v kočárku a nyní pod ní ležíte právě vy a díváte skvělý film s šálkem čaje v ruce?

Síla je v poměru

Moderní prostor často působí chladně až sterilně. Díky starožitnému nábytku nebo doplňkem ho však velmi snadno přetvoříte. Pokud zvolíte správný poměr, zachováte mu moderní ráz, ale s dávkou tepla a útulnosti.

Takže, pokud máte ve sklepě například staré křeslo po dědovi, nebraňte se nově ho očalounit látkou, jejíž barva a vzor zapadnou do právě zařízeného interiéru. Stejně dobře poslouží staré čelo postele, porcelánový čajník s otlučeným ouškem, který má za sebou svůj příběh, souprava skleněných pohárů, vázy, stoly, lampy a lustry, ale i stříbrné příbory či židle, ubrusy a koberce.

Co tam poté, že designér, který vám navrhoval byt, vám je do interiéru tradičně nezakomponoval. Pokud se líbí vám, poslouchejte vnitřní hlásá vytvořte si doma svůj vlastní styl. Přestože i nevídaný. Skvělé je, že těžko najdete u někoho jiného stejný kousek.

Dominanta prostoru

Cosi, čeho stáří se odhaduje na období před druhou světovou válkou, si rozhodně nezaslouží postávat kdesi v koutě. Když už tedy doma takový kousek máte, pěkně se jím pochvalte. Ošmirglovali a namořili jste starou kuchyňskou skříňku? Paráda! Už na ni stačí jen postavit televizor, přesunout ji před bílou koženou sedačku a hned máte v domě kontrast jako vystřižený z magazínu.

Povalují se vám doma staré noviny a časopisy? Šup s nimi do starožitné truhly. Zdědili jste po tchánově rodičích jídelní stůl? Dokupte k němu moderní židle a eklektický styl k vám přijde jako na pozvání.

Stejně tak můžete laptop postavit na stylový starožitný psací stůl, který vám padl do oka v antikvariátu, přisunout k němu moderní kancelářské křeslo a pohodlně pracovat na stejném místě, kde se kdysi možná psali zamilované dopisy perem namáčeným v inkoustu. Plechové lustry, lodní kufry či staré židle s potenciálem by tedy určitě neměli skončit na smetišti.

Starým věcem je třeba nechat svůj prostor, aby mohla vyniknout jejich jedinečnost a originalita v kontrastu s novým. V opačném případě můžete dosáhnout i nežádoucí efekt, interiér bude působit jako muzeum kýče či skladiště nepotřebných věcí. Vyvážený poměr je důležitý, jeden prvek může vytvářet náhodný dojem, čímž poškodí váš záměr. Místnost propojte doplňky i dekoracemi v podobném stylu, ale v rovnovážném, oku lahodící poměru.

Nebo mít doma zavěšené obrazy v starožitných rámech, které jste našli na půdě rodičovského domu, zda se ráno líčit v zrcadle, které kdysi viselo v ložnici prastarých rodičů. Hodnota starožitných věcí je nejen ta vyjádřená v eurech, ale hlavně emoční, v penězích pro majitele často nevyčíslitelná. Mít tedy takový kousek u sebe doma je rozhodně to, co byt, dům nebo chalupu promění na stylové místo.

Reklama