Umíte si vybrat nátěry ohleduplné ke zdraví?

0
10
Reklama

Právě na jaře se mnozí z nás rozhodnou vymalovat byt, natřít radiátory nebo zrenovovat starý nábytek či podlahu novým nátěrem. Při natírání v interiéru bychom měli zvlášť věnovat pozornost složení nátěrových materiálů. Jak rozeznáme ekologické výrobky od těch ostatních?

Pro nátěry v interiéru by měly být ekologické barvy samozřejmostí, jsou totiž mnohem bezpečnější pro zdraví.

Většina nátěrů a barev dostupných na našem trhu obsahuje látky, které nejsou ze zdravotního hlediska optimální. Jde především o těkavé organické látky používané jako rozpouštědla a ředidla. Zvyknou tvořit 40 až 60 procent hmotnosti výrobku.

Patří mezi ně aromatické uhlovodíky benzen, toluen, fenoly, ale i dioxiny, formaldehyd nebo trichlorethylen. Rizikové mohou být také sloučeniny těžkých kovů.

„Za ekologické výrobky se obecně považují barvy a laky, které jsou ředitelné vodou, při nich je práce s organickými rozpouštědly zcela vynechána,“ radí Zoltán Rácz, produktový manažer společnosti Onlinestavba.

„Chcete-li mít záruku nezávadnosti barvy či nátěru, měli byste si při výběru všímat ty, které jsou označeny speciální značkou.“

Ale protože dnes být „eko“ je v módě, měli bychom si dát pozor na různé „ekoznačky“ na obalu. Někteří výrobci je uvádějí na svých produktech bez certifi kovaného podkladu a zákazník si je nedokáže ověřit. Například tzv. zelený bod, který se používá na českých výrobcích, nezaručuje neškodnost barvy, znamená jen to, že výrobce přispěl k recyklaci obalu. Naopak spolehlivou značkou je Ekologicky šetrný výrobek.

Kritériem je zde nejen Ředitelnost vodou, ale také nepoužívání látek obsahujících těžké kovy. Tyto výrobky také garantují, že neobsahují rakovinotvorné nebo toxické látky. Výrobci z různých zemí mohou používat některý z těchto symbolů. Na Slovensku speciální znak nepoužíváme.

Označení ekologicky šetrného výrobku najdete na pestré paletě různých výrobků v mnoha odstínech. Patří mezi ně latexové a disperzní barvy, antikorozní barvy, laky na dřevo, lazury na okna a dveře nebo nátěry na radiátory.

„Chemii se můžeme zcela vyhnout při úpravě dřeva – místo lakování je možné dřevo napustit přírodním olejem nebo voskem. Ale pozor, ne všechny tyto materiály jsou ekologické, musí být bezrozpouštědlové, „připomíná Zoltán Rácz.

Ekonátery jsou stejně kvalitní jako konvenční produkty, musíme si však za ně připlatit. U některých značek jsou rozdíly minimální, ale najdeme i výrazně dražší výrobky. Cenový rozdíl mezi kvalitními ekologickými nátěry a tzv. levnými je zhruba 12 procent, ale neopomenout i na vydatnost. Kvalitnější výrobky mají většinou i větší vydatnost, čímž dojdeme k rozdílu v ceně asi 5 procent, což za naše zdraví jistě stojí. Vymalovat s ekologicky šetrnou barvou není náročnější, než s běžnou.

Reklama