Technozeleň

0
5
Reklama

Počítače jsou lepšími zahradníky než lidé. Jen aby na to zeleň nepřišla, protože nás pohltí!

Počítače nás porážejí v šachu, ve hře go – a zdá se, že mají lepší cit pro zahrádkaření. Alespoň na té myšlence (a zjevně i na zkušenostech s mnoha ničiteli živé zeleně) si postavili byznys plán několik výrobců elektronických květináčů. Dušují se, že s jejich pomocí se zazelená domácnost i těch najroztržitejších pěstitelů, kteří jsou jinak schopni pohřbít i odolné sukulenty. Způsobů, jak jim v tom chtějí pomáhat, je několik.

Flower Power

Heslo pacifistů ze 60. let minulého století přenesla do světa elektroniky americká společnost, která vyrábí zejména Dron a sluchátka. V jejich portfoliu jde o plastové čidlo připomínající větvičky s několika senzory.Ty monitorují světelnost, zavlažování, teplotu a množství hnojiva v květináči. Pokud něco rostlině chybí, Flower Power majitele upozorní na problém prostřednictvím mobilní aplikace. A jako čidlo ví, že květ má něčeho málo nebo naopak příliš mnoho? O to se postarali vědci z nizozemské univerzity ve Wageningenu. (Jde o jedinou nizozemskou univerzitu, která se specializuje na zdravé potraviny a životní prostředí). V podrobné studii vědci zadali do databáze ideální podmínky pro prvních 500 rostlin a postupně přibývají další – s cílem vytvořit archiv pro zhruba 7 000 různých rostlin. V současnosti tam najdete například pokojové aloe, begonii, pelargónie, yuku nebo i „obyčejné“ rajčata. Americký výrobce přitom nabízí i jiná elektronická zařízení zaměřené na automatizované zavlažování v domácích podmínkách: jednodušší čidlo, do kterého se dá zastoknúť láhev s automatickým dávkovačem vody; nebo automatický květináč se zásobníkem na 2,2 l vody a hnojivo, aby rostlina přežila i delší nepřítomnost majitele v bytě. Kdo nemá hluboko do kapsy, tedy již nebude muset zajistit náhradní péči o květiny. o vše se postará automatika, kterou si majitel může zkontrolovat pomocí mobilu. Květináč napojen na wifi – proč ne?

Elektronické bylinky

Podobným směrem uvažují i výrobci menších květináčů se zabudovaným LED osvětlením, které se postará o dostatek chlorofilu iv tmavších místnostech. Některé z nich také majitelů upozorní prostřednictvím mobilu, ale najdou se i takové, které vydají světelný nebo zvukový signál přímo v místnosti – čili zapomnětlivec může zareagovat hned.

Zelený budík

Jeden výrobce nabízí možnost nastavit si čas polévání podobně jako to děláme s kuchyňskou „minutkou“ na vaření vajec. Květináč nastavíte na potřebný čas a pomalu se otáčí (skutečně POMALU), dokud nepřijde k nastavené rysce. Tehdy rostlinou zatřese, zazvoní, zasvítí – zkrátka, originální zelený budík.

Zapni-a-zasaď pro nemocné

Trochu jiným (a někde dokonce nelegálním) směrem se vybrala jiná americká firma, která se spcialize na pěstování marihuany. Svým zákazníkům nabízí elektronické „skříně“ (a samozřejmě i řízení pomocí mobilní aplikace), které optimalizují prosperitu rostliny. Čidla monitorují světlo, vlhkost, proudění vzduchu, hodnotu živin a pH půdy v pěstitelské skříni a reagují na změněné podmínky. Jelikož 23 států v USA určitým způsobem legalizovalo medicínské využití marihuany, zjevně počítají se zajímavým odbytem. I když pěstování, prodej a držení marihuany je nadále ve většině světa nelegální. Výrobci tvrdí, že jejich zařízení se bude prodávat pouze lidem, kteří mají na to lékařské povolení nebo obyvatelům 4 států, kde je její pěstování legální.

Stará škola

Oproti tomu je trochu jednodušším, zato zajímavým nápadem květináč, který sice nemá wifi ani čidla, zato využije jinak nepříjemný popel z cigaret. Květináč s dvojitým dnem má totiž spodní misku ve tvaru popolníka.Kým se dopracujeme k takovým rafinovaným elektronickým pomocníkem, možná postačí alespoň praktické (a nepoměrně levnější) rady, jak udržet květiny v domácnosti při životě.

cararo-banner01

 

Reklama