Tento dům z nabíjené hlíny získal mezinárodní ocenění Terra Award 2016

0
57
Reklama

Moderně pojatý dům v malebné španělské vesničce Ayerbe v pohoří Pyreneje je snahou probudit zájem společnosti o udržitelné stavby.

Když se v polovině dvacátého století začalo místní obyvatelstvo hromadně stahovat z venkova do měst, postupně vymizely z povědomí lidí tradiční techniky stavění domů. Architekti ze studia Edra Arquitectura KMO se proto rozhodli vzbudit v místním obyvatelstvu zvědavost a zájem o návrat k udržitelné architektuře, které jsou dlouhodobě spojené s tímto územím. Při tvorbě projektu se autoři inspirovali místními hliněnými stavbami s ohledem na jejich orientaci, morfologii a využití místních materiálů.

S nízkou uhlíkovou stopou

Místní materiály jako kámen, hlína a  sláma představují 80% hmotnosti stavby. Analýza ukázala 50% snížení emisí CO2. Také hydraulické vápno, střešní tašky, dřevo a ovčí vlna byly získány z oblasti do 150 kilometrů. Okna jsou navrženy tak aby dům v zimním období získával pasivní solární zisky, na horké dny je zas vybaven termoizolačními roletami. Speciální cisterny zachycují dešťovou vodu na její opětovné využití. Dům je vybaven i kotlem na biomasu a akumulačními hliněnými omítkami z místní hlíny a podobně. Architekti se zde nesnažili jen o využití přírodních materiálů, ale také o dosažení co nejlepší energetické účinnosti.

Střecha je izolovaná dvaceti centimetry ovčí vlny, aby se zabránilo tepelným ztrátám v zimě a přehřívání v létě. Vnitřní dřevěné podlahy jsou izolovány přírodními korkovými deskami.

Reklama