Bydlení v malém nemusí být stísňující, pokud má majitel jednu podstatnou vlastnost: hravost.
Zkombinovat a vhodně popřesouvat nábytek tak, aby se nepřipomínal sklad nábytku, ale strukturované bydlení, totiž vyžaduje představivost, kreativitu a schopnost uvažovat mimo zažitých představ.
Byty, které jsou skromné rozlohou , nejednou bývají opravdovou pokladničkou na zajímavé nápady.
Majitelé malých bytů bývají náramný kouzelníky s iluzemi – v tomto případě jde hlavně o čarování s iluzí většího prostoru .
Zde je 5 hlavních zásad , jak bydlet v malém, ale vzbuzovat dojem velikosti:
1. Zrcadla na správných místech
Zrcadla dokáží nechat „zmizet“ zeď nebo vytvořit iluzi okna. Třeba je však používat s rozumem. Zrcadla totiž zvětší prostor, ale mohou znásobit i nepořádek, pokud je nastavíme nesprávným směrem.
Zrcadlo by se tedy zásadně mělo nacházet pouze oproti stěně, která je poměrně jednoduše zařízená. Není ideální postavit zrcadlo oproti knihovně nebo otevřenému policového systému, v němž je uloženo mnoho různých věcí. Měli byste totiž pocit, že na vás padají z obou stran.Naopak ideální je mít zrcadlo oproti stěně s pěkným obrazem, pokojovými rostlinami a podobně.
2. Multifunkční nábytek
Věc, která slouží na jeden jediný účel, je v jednopokojovém bytě zbytečný luxus. V malém je ideální mít proměnlivý nebo multifunkční nábytek. Například: nízký stolek v části se sedačkou se může měnit na vysoký jídelní stůl nebo by měl sloužit alespoň jako úložná skříňka. Pod postelí by také měl být prostor na odkládání věcí a podobně.
3. Správné zónování
Jednopokojové byty je ideální rozdělit na „zóny“ v podobném duchu, ale s vyznačenými hranicemi. Dělicí příčky přitom nemusí být vysoké – a rozhodně ne pevné, protože ty by zabraňovaly přestupování světla. Jestliže na oddělení SPACE a denní zóny použijeme knihovnu , měla by být otevřena.
Výborným dělícím prvkem je i užší konzola, která slouží jako domácí bar. Pokud nemáme „sbírku alkoholu“, lze na ni postavit dvě výše stolní lampy nebo pár pokojových rostlin.
4. Závěsy na ukončení
Téměř školáckou chybou majitelů jednopokojových bytů bývá, že rezignují na závěsy nebo záclony. Právě ty však prostor nezmenší, zato ukončí. Závěs v jednopokojovém bytě by měl být spíše světlý, sladěný se stěnami. Jeho úkolem nemusí ani tak být zatemňování místnosti (ačkoli i to se sejde, pokud je hned u okna). Jde spíše o pocit ukončenosti.
5. Řád, ale ne celý
Stále více lidí razí myšlenku radikálního vytřídění věcí jen na to nejnutnější, případně výlučně na věci, které nám dělají radost. Minimalismus v bydlení je naprosto v pořádku. Pokud vás naplňuje štěstím. Možná jste však sběrači vzpomínek – a spartánská prázdnota vás dříve frustruje, než těší. V tom případě není nutné vzdát se oblíbených věcí. Jen je třeba uspořádat do smysluplných skupin. V malém bytě je například vhodnější mít raději více obrázků na stěnách, než drobností různě po policích.