Trendový materiál

0
7
Reklama

Cement a hlavně beton nejsou pravděpodobně prvním materiálem, který nám napadne při představě, že si vyrobíme cosi pěkného. V poslední době se však beton stal mimořádně trendovým materiálem.

Beton, díky socialistickým sídlištím a velkolepým památníkům, dlouhá léta neměl ve východní Evropě nejlepší reputaci. To se však mezitím změnilo. Jelikož jde o poměrně snadno dostupný a tvárný materiál, je ideální tak na velké stavební, tak menší designové projekty.

Zde je pár nápadů, jak se zahrát s betonem a cementem na tvůrčích návrhářů. (A pokud se projekt napoprvé nepodaří, o nic přece nejde – zmetek se může stát součástí zahradní skalky nebo zarážkou do dveří.)

Svícen

K výrobě designového svícnu bude třeba obětovat jednu čajovou svíčku – a libovolnou misku nebo plastovou nádobu, která poslouží jako forma.

Zarážka do dveří

Nač kupovat zarážky v obchodě s bytovými doplňky, když vlastnoruční výroba je taková lehká? Jediná těžká věc je zkouška trpělivosti – počkat, dokud beton opravdu ztuhne a vyzraje, abychom ho vybrali z formy.

Květináč

Jeden z nejoblíbenějších betonových projektů pro kutilské začátečníky je výroba betonového květináče. Při něm se opravdu snad nemá co zkazit!

K dalším  nápadům na domácí betonovou tvořivost patří betonové vázy, zarážky na knihy, dekorační misky, podnosy nebo ozdobná betonová písmena.

Reklama