Triky pro usnadnění práce při ošetřování jahod

0
101
Reklama

Abyste měli bohatou úrody jahod, musíte se o ně vzorně starat. Péče si můžete usnadnit použitím fólie nebo netkané textilie. Zvolte si i správné rozměry záhonů, aby bylo polévání a sběr co nejjednodušší.

K jahodám bez velkého ohýbání

Pokud budete jahody pěstovat hrobčekovým způsobem, usnadníte si práci. Hrůbky proveďte pomocí lopaty, přičemž by měl být vysoký asi 50 cm, ve vrchní části trochu šikmý a široký 40 cm.

Při těchto rozměrech nebude ošetřování a sklizeň takový náročný na ohýbání. Pokud plánujete vysadit více jahod, vzdálenost mezi středy hrůbky nechte dva metry.

 Zalévání bude mnohem jednodušší, pokud si středem hrůbky nebo na rovný záhon ve vzdálenosti jeden metr natáhnete hadice kapkové závlahy, které napojíte na zdroj závlahové vody.

Fólii či netkanou textilii?

Abyste nemuseli několikrát pracně okopávat a plít celý záhon, přikryjte hrůbky nebo záhon černou fólií či netkanou textilií a jejich okraje zatižte.

Použití černé fólie má několik výhod – udržuje teplo v půdě, čerstvě zasazené rostliny začínají rychleji růst, plody spíše dozrávají a nejsou špinavé od zeminy. Podmínkou však je, aby půda pod fólií byla zcela rovná, bez jam, z nichž nemůže odtékat voda. Pokud na fólii po dešti přece jen objevíte louži s vodou, stačí, když ji propíchněte nožíkem nebo prstem, aby mohla odtéci.

Netkaná textilie dobře odvádí závlahu do půdy a omezuje růst plevele. Její trvanlivost je přibližně dva roky, než je období pěstování jahod na záhoně. Časem se však může textilie začít rozpadat a prorůstat přes ni plevel. Při vysazování nového jahodového záhonu ji třeba také vyměnit.

Tip zahrádkáře

Jahody netřeba sklízet denně, stačí obden. Seberte nejen krásné dozrálé plody, ale do zvláštní nádoby i poškozené nebo nahnilé, které ihned zlikvidujte.

Reklama