Trvalková zahrada

0
345
Reklama

Trvalky jsou momentálně na výsluní. Jak říká jejich jméno, jednou si je koupíte, zasadíte a trvale zůstanou na zahradě. K přednostem patří trvanlivost, spolehlivost, a hlavně, správnou kombinací druhů docílíte kvetení postupně během celého roku.

Za jistou nevýhodu, ve srovnání s letničkami je, že kvetou pouze relativně krátkou dobu během sezóny, počítá se na dny až týdny.

Zahrada změnila obsah

Majitelé zahrady se rozhodli pro radikální změnu zahrady.Pěstování zeleniny už pro mladé ztratilo na významu, naopak se rozhodli venku relaxovat. Nedá se říci, že odkdy je navštívili zahradní architekti , navrhli a vysadili pro ně trvalkovou zahradu, že už jen lenoší. I trvalky a trávník vyžadují jistou péči, ale rozhodně menší než kdysi zelenina a brambory.

 Domácí se ale nevzdali ani menšího zeleninového koutku u plotu. Ze strany plotu ho lemují túje, ze strany zahrady stálezelený zimostráz. Okopaná půda tak není stále na očích. Domácí pěstují rajčata a pár paprik, ideální do letních salátů a leča.

Trvalky a trávy

Výsadbě dominují trvalky a okrasné trávy, zejména vysoká ozdobnice čínská, doplněná o nízké druhy. Vnášejí do zahrady jemnost a dynamiku. Parádu v létě zaručí echinacea, levandule a žlutě kvetoucí Coreopsis. Obě tyto rostliny milují motýli, které tak můžete i denně pozorovat. Později v létě ještě rozkvete růžově kvetoucí rozchodník. Záhony doplňují nízké keře ozdobné květem, jako tavolník japonský. O červeň se v nich postarají červenolisté rozchodníky a dřišťály.

Na jaře se v zahradě jako první probouzí magnólie a barevné keře jako wajgélia, tavolníky, kerio a dřišťály. Ty pozvolna prodávají štafetu letním trvalkám, jako jsou žluté coreopsisy, modré a fialovorůžová rozrazily, levandule a liatrisy, které jsou pastvou pro motýly během celého léta. A to vše za doprovodu různých druhů a kultivarů okrasných trav, zejména ozdobnice čínské. Ty jsou jednoznačně královnami pozdního léta a  podzimu. Klasy trav kvetou v několika odstínech a doprovázejí jejich červené a bílé echinacey, rozchodníky. Obraz zahrady se tak i díky trvalkám mění během celého roku.

213461-top_foto1-0roqe

Reklama