Tulipány: Květiny s nejbohatší barevnou škálou

0
8
Reklama

Tulipán je květina s pravděpodobně nejširší a nejbohatší barevnou škálou květů v celé květinové říši, některé odrůdy jsou vícebarevné. Nejčasnější tulipány kvetou v březnu, pozdní v květnu.

Tulipa – tulipán

Rostliny tulipánů dorostou do různých výšek podle odrůdy od 7 až do 75 cm. Zásobním orgánem je cibule obklopena kožovitou slupkou. Šupiny jsou většinou hnědé.

Listy, stvol a květiny některých druhů rostou v úrovni půdy, při jiných vyrůstá stvol nad zem a až na něm jsou umístěny listy. Listy tulipánů jsou buď široké a ploché, nebo úzké a dlouhé. Květy tulipánů mají zvonkovitý až trubkovitý tvar, některé odrůdy jsou plnokvěté.

Rozšíření

Rod Tulipa je rozšířen v oblasti rozkládající se od Středozemního moře až po Himaláje. Významné jsou zejména hornaté oblasti zemí malé Asie, tj Íránu, Iráku, Sýrie, Turecka, dále Afghánistánu, vyskytuje se i na Balkáně.

Zvládnou i extrémy

Zde většinou rostou v extrémních klimatických podmínkách s velmi nízkými teplotami v zimě, následujícím suchém a vedry.

Množství odrůd a hybridů

Z původních druhů vzniklo šlechtěním množství odrůd a hybridů. V současnosti to představuje asi 6000 odrůd, z nichž mnohé jsou rozšířeny po celém světě.

Kvůli orientaci byla obrovská rodina druhů, odrůd a hybridů tulipánů rozdělena do 15 skupin podle vlastností, ale i možnosti použití.

 

Reklama