Jak účelně zařídit 1-pokojový byt

0
248
Reklama

Pěkně a zároveň účelně zařídit jednopokojový byt může být hotová věda. Na poměrně malém prostoru totiž potřebujeme sladit několik zón, které ke každodennímu životu potřebujeme. Máme návod, jak si s tím hravě poradit.

V případě jednopokojových bytů je nejčastějším problémem fakt, co s jedním pokojem, neboť účel zbývající kuchyně, koupelny a vstupní chodby je v bytě jasný. Ale! Jeden pokoj na řekněme 3 zóny, ložnici, obývací pokoj a, například, pracovní koutek je věru tvrdší oříšek. Pokud však vezmeme rozum do hrsti, i na malé ploše dokážeme docílit kýžený efekt.
Jak ho „natáhnout“ a opticky zvětšit? To je zřejmě první otázka majitelů jednopokojových bytů. Původní stav bytů obyčejně nabízí velkou obývák oddělenou od kuchyně příčkou. Logicky tedy většina majitelů změní funkční členění bytu, a to tak, že spojí kuchyni s obývák do jednoho, prostornějšího, prostoru. Co však s takto připravenou místností dál?

Prvním krokem je účelně ji rozdělit. Do nejtmavšího rohu umístit postel, k oknu postavit jídelní stůl, který může zároveň sloužit jako provizorní pracovní koutek, nuže, a sedačkou, případně křeslem na čtení a relaxaci rozdělit prostor na jednotlivé zóny. Pokud tak učiníte, i jednopokojový byt bude účelný, krásný a zároveň útulný.

Základem pro malé prostory je zaplavit ho světlými barvami. To však neznamená jen bílou, krémovou a světle. Klidně jděte do výraznějších barev, ale co se jejich intenzity týká, zvolte jejich světlejší odstíny. Například světlou oranžovou, fialovou, šedou, modrou nebo i zelenou. Světlé odstíny lze doplnit tmavšími doplňky, podlahou nebo nábytkem.
Vynikajícím řešením v malých prostorách s maximálním efektem je nábytek na míru. Pouze tak možnosti prostoru využijete naplno. Místo pěti malých skříněk z obchodu s nábytkem je dobré vsadit na vestavěnou skříň kombinovanou s knihovníci i prostorem pro televizor. Pokoj bude působit vzdušnější a „uklizeně.“ Když už drobný nábytek, tak potom jedině nástěnné police.

Flexibilita v jednopokojovém bytě je k nezaplacení. Kupovat tedy masivní jídelní stůl by bylo chybou. V malém prostoru si totiž čas od času budete potřebovat nábytek přeházet a přesouvat ho podle potřeby. Jděte tedy spíše do lehčích materiálů.

Ani v jednopokojovém bytě nemusíte nutně spát na sedací soupravě. Postel si můžete dát vyrobit na míru, může být vyklápěcí, nechte si ji tedy vyrobit na míru. Takové spaní jistě oceníte a pokud v bytě plánujete vestavěnou skříň, postel do ní raz dva skryjete. Možným řešením, jakým postel v prostoru opticky skrýt, jsou i závěsové konstrukce, zelené květnaté stěny nebo dělicí stěny, paravány či opět moderní sklobeton a pískované sklo.

Na velké sedací soupravy, jídelní stůl pro čtyři, rohovou sedací soupravu či konferenční stolek standardní velikosti raději zapomeňte a nahraďte je tím, co v prostoru reálně využijete. Většinou v něm totiž budete fungovat sami, načež mít tedy v pokoji sedačku pro sedmi? Jen vám zbytečně zabere místo. I klasický konferenční stolek klidně nahraďte malým příručním stolkem, otevírací dveře zasouvacími a s doplňky také šetřete. Z oken odhoďte těžké záclony a pokud už něco, tak po stranách spusťte dlouhé závěsy, které bytu dodají potřebnou atmosféru. Velké koberce a masivní křesla přestěhujte do rodičovského domu. Jednoduše, čímž vzdušnější prostor budete mít, tím prostornější byt získáte. Jedině tak si vytvoříte na malé ploše své velké království.

Reklama