Velké květy máku přitáhnou i vaši pozornost

0
60
Reklama

V květnu začíná období kvetení většiny okrasných trvalek s velkými květy. Jednou z nich je i mák východní. Miluje slunce, ale v létě si dopřeje přestávku, proto třeba popřemýšlet při jeho umístění.

Mák východní (Papaver orientale)

Má dekorativní květiny v široké škále barev, od bílé přes oranžovou a červenou po růžovou a fialovou. Podařilo se vyšlechtit i dvoubarevné a plnokvěté odrůdy. Šířkou i výškou 60 až 80 centimetrů je tato trvalka poměrně náročná na prostor, takže její třeba vyhradit dost místa.

 Letní přestávka

Listy máku východního po odkvětu květů zežloutnou a rostlina si dopřává letní přestávku. Od srpna začnou vyrůstat nové trsy listů. Stonky s odkvetlými květy třeba odříznout těsně při zemi. Dekorativní jsou sice i stonky s tobolky, ledaže tvorba semen rostlinu vyčerpává.

Nedoporučuje se množení semeny, protože semenáče vytvářejí pestrou směs různých odrůd a nezachová se čistá odrůda. Pochopitelně, ze zvědavosti můžete nechat některou tobolku dozrát a sledovat, co vyroste ze semenáčků.

Miluje slunce

Mak oblibě naplno osluněné stanoviště a uspokojí se s jakoukoli propustnou zahradní půdou. Jelikož v létě nekvete a po odkvětu zůstanou prázdná místa, nehodí se na obruby záhonů. Lepší je vysazovat ho do středu. Prázdná místa v porostu vyplní sousedící trvalky, které rozkvétají později.

Mak lze kombinovat i s letničkami, protože ty vyžadují více místa až do června, kdy mák už nekvete.

Reklama