Vlhkost pod kontrolou

0
14
Reklama

Udržet doma optimální vlhkost vzduchu je důležité během celého roku, ale v zimě jde o něco více. Důvodem je topení, které vzduch vysušuje. Na vše však existuje lék.

Doporučená vlhkost, ideální s ohledem na zdraví, je 45 až 55 procent. Pokud ji doma udržíte v tomto rozmezí, sliznice vašich dýchacích cest jsou chráněny. No pokud vlhkost klesne pod 40 procent, což se v zimě v důsledku přetápění často stává, obvykle se začínají zdravotní problémy.

Ve většině domácností se v podzimním a zimním období hodnota vlhkosti pohybuje na hranici alarmujících 25 až 30 procent. Mnohé z moderních digitálních pokojových teploměrů jsou vybaveny snímačem, díky kterému vlhkost v interiéru můžete spolehlivě sledovat. Bez problémů seženete i samostatný vlhkoměr.

Zvlhčujeme vzduch

Zjistili jste, že vzduch u vás doma je suchý? Rozhodně tento fakt nepodceňujte a investujte do zařízení na zvlhčování vzduchu, nabídka je široká. Ať už koupíte levnější, nebo dražší, ten je obvykle s displejem a různými funkcemi od měření vlhkosti vzduchu až po samostatné zapínání a vypínání, ale i se signalizací hladiny vody, ve své podstatě všechny fungují na stejné bázi – vypouštějí do prostoru páru a fungují na elektřinu.

Další možnost, jak zvlhčit vzduch – lze si ji pamatujete z dětství -, je vařit vodu v hrnci bez pokličky nebo zavěsit na radiátor, který topí, výparníky. Oba tyto „retro“ způsoby fungují na principu ohřevu vody, která se v podobě páry vyloučí do místnosti. Vlhký vzduch v bytě udržíte i po koupání či sprchování, při žehlení, ale i vnitřním sušení prádla. Ovšem jen do momentu, dokud nevyvětrá.

Vypraný vzduch

Oblibě se těší diskové čističe a zvlhčovače vzduchu nebo jinak vzduchové pračky. Pracují způsobem postupného a plynulého odpařování vody z disků. Ty se otáčejí a zachycují prachové částice ze vzduchu, které voda s sebou bere.

Jejich výhodou je samoregulace, čili vzduch si z nich vezme jen tolik vlhkosti, kolik potřebuje. Obavy z provlhčený vzduchu tedy mít nemusíte. V případě, že máte doma alergika, poohlédněte se po vzduchové pračce s možnou ionizací.

Když je vlhkosti příliš mnoho

Všeho moc škodí. I vlhkosti. Tu v prostoru nejčastěji spatříte v podobě plísní. Přesáhla vlhkost u vás doma 60 procent, navíc je u vás příjemných 22 stupňů Celsia? V tom případě prohlídněte kouty a poodsouvejte  skříně. Máte totiž vlhký vzduch a ideální podmínky pro tvorbu plísní a živnou půdu pro bakterie.

Zbavit se nadměrné vlhkosti můžete větráním, ale i vysušovacím činidlem v tabletách nebo pomocí elektrického odvlhčovače. Ten kontroluje relativní vlhkost vzduchu, která se při průchodu zařízením kondenzuje.

Nadměrná vysrážená voda se následně odvede do nádržky s tím, že vysušený vzduch vrátí zpět do místnosti. Nejdůležitějším parametrem při odlvhčovače i zvlhčovačích je jejich výkon. Tedy kolik litrů vody za den dokáže odvlhčovač ze vzduchu odebrat, při zvlhčovačích je rozhodující velikost místnosti.

b

Reklama