Výběr materiálu na kuchyňská dvířka

0
254
Reklama

Znáte to věčné čištění kuchyňských dvířek od mastnoty a otisků prstů. Víte, které povrchy vám život v kuchyni zjednoduší?

Samozřejmě, vedle praktické stránce záleží i na vzhledu kuchyňské linky, která je dominantním prvkem nejen kuchyně, ale často i otevřeného společenského prostoru. A také na její kvalitě. Často používané zásuvky a dvířka mají vydržet zacházení s nimi, vliv vysoké vlhkosti a proměnlivosti teplot v kuchyni.

Lamino a fólie

Pokud je vaším favoritem laminovaná úprava kuchyňských dvířek, tak máte na výběr nejširší paletu barev, struktur a dezénů. Dvířka z méně kvalitního lamina, tlustého kolem 0,6 milimetru, mohou vypadat levně. Hrubší a dražší lamino s dekorem dřeva již od masivu rozeznáte ztěžka.

 Kvalita laminovaných dvířek závisí také na úpravy hran. Rozhodně upřednostněte kvalitnější ABS hrany před jejich oblepením dekorační páskou. Životnost hrany ovlivňuje použité lepidlo. Jeho typ na pohled nerozeznáte, ale informujte se u výrobce. Nejkvalitnější jsou PUR lepidla, ostatní mají nízkou odolnost proti teplu a vlhkosti. Může se vám tak stát, že nabobtná spodní část dvířek nad sporákem, pokud nebudete používat odsavač par.

Nevýhodou lamina je i to, že do jeho plochy nelze frézovat žádný reliéf, takže seženete jen ploché dvířka. Novodobé technologie vylepšili klasické lamino o vrstvu nanovláken. Najdete ho pod názvem SuperMom s matnou strukturou, která mu dodává sametový vzhled. Má vysokou odolnost proti poškrábání a povrch bez viditelných otisků prstů.

SuperMom je antistatický, nepřitahuje prach, vlhkost, je voděodolný, snadno se čistí a navíc je antibakteriální. Foliované dvířka jsou zlatou střední cestou, což se ceny i kvality týče. Nalisována fólie, většinou z PVC, chrání i jejich boční plochy, takže je není třeba dodatečně oblepit. Do plochy i hran lze oproti laminu frézovat různé reliéfy a profily. Dobře působí i fólie s akrylátovou úpravou, které jsou lesklé, srovnatelné s lakovanými povrchy.

Na dvířka se dá aplikovat libovolný grafický motiv. Při běžné údržbě stačí lamino i fólii otřít měkkým vlhkým hadříkem, na odolnější skvrny lze použít malé množství saponátu, na skvrny vodního kamene použijte houbičku vyždímaný v teplé vodě a trochu octa. Rozhodně se vyhněte drátěnkám, abrazivním přípravkem a acetonu.

Lakovaný

Více luxusu do kuchyně vnesou lakovaná dvířka v lesklé nebo matné variantě. Jejich kvalita závisí na počtu vrstev pigmentovaných barev a laků. V přesně udávaných postupech by se mělo nanést na základní nosný materiál 5 až 7 vrstev různých vícesložkových stříkacích směsí.

Doba schnutí a zrání jednotlivých vrstev má vliv na získání požadovaného efektu. Zatímco laminované a fóliované dvířka se vyrábějí sériově a automaticky, vysoký podíl ruční práce a dražší materiály několikanásobně prodražují stříkané kuchyňská dvířka. Lakovaná dvířka jsou vždy v pigmentu, nikdy je nenajdete v dekoru dřeva. Z praktického hlediska se snadněji udržují lesklé povrchy jako matné.

Lesk je totiž dokonale hladký, proto se špína nemá kam zahlédne, a tak stačí dvířka jen otřít vlhkým hadříkem se saponátem. Na lesk bez šmouh můžete použít i přípravek na okna a lesklé plochy. Naproti tomu mat je porézní a čištění se může z času na čas přeměnit na drhnutí.

Od tohoto vás odbřemení matný nanolak. Technologie jeho nanášení je jiná než standardního a výsledkem je dokonale hladký povrch, na kterém nezůstávají otisky prstů. Při lesklých dvířkách je důležitý i dopad světla na jejich povrch. V některých momentech se vám v lesklé ploše může odrážet celé okolí a v jiných zase uvidíte na ní každý dotek či kapku vody. Více to vidět na tmavších površích jako na bílé a světlých odstínech.

Přírodní

K luxusním a cenově náročnějším materiálům patří i dýhované a masivní dvířka. Kuchyně z masivu jsou sice pěkné, ale poměrně drahé, a stojí za zvážení jejich použití v prostředí s měnící se teplotou a se zvýšenou vlhkostí. Dřevo na to reaguje ze všech materiálů nejvíce.

Výrobci sahají spíše po dýze. Dýhy jsou sice také barevně nestálé, náchylné na mechanické poškození a mají malou odolnost proti vodě, ale kvalitní lak, matný či polomatný, dokáže tyto nevýhody eliminovat. Lesklý lak již obírá dvířka o přírodní ráz a na pohled i dotek působí jako plastové. Levnější bukové a dubové dýhy dokáží použitím mořidel vhodných odstínů na nerozeznání imitovat dražší exotické dřeviny. Protože speciální lak chrání dřevo proti obvyklým domácím nečistotám, stačí ho hned otřít souběžně s kresbou dřeva hadříkem namočeným v mýdlové vodě.

ph137764

Reklama