Vybíráme novou podlahu

0
24
Reklama

Podlaha je velkou slabinou panelákových bytů. Většinou je v nich nevkusná krytina z PVC, která nutně potřebuje výměnu.

Podlaha není jen vrchní vrstva, po které chodíme, ale i podkladové, které jsou důležité pro její funkci. Jen málokdy můžete využít původní podlahu jako podkladovou vrstvu na položení nové. Nalepené koberce, PVC či popraskané dlaždice třeba odstranit a podklad vyrovnat samonivelační stěrkou zpevněnou podlahovými deskami nebo penetračním nátěrem.

Po čem kráčet?

Výběr podlahovin je velký, od klasických koberců, obnovených PVC, přes přírodní linolea, tradiční plovoucí podlahy s pochůznou vrstvou z laminátu, korku, dřeva, ale i linolea až po masivní dřevěné parkety. Ty jsou samozřejmě nadstandard. Pokud se rozhodnete pro celkovou rekonstrukci podlahy, nebudete při výběru omezení, protože odborná firma vám udělá podklad vzhledem na zvolenou krytinu. No pokud chcete rychlé a levné řešení, sáhněte po pružných materiálech – korku, vinylu, PVC, linoleu.

Platí, že tišší budou ty podlahy, které se lepí celoplošně. Na laminátovou podlahu vsaďte, pokud pod ni položíte vrstvu kročejové izolace plovoucím způsobem, nebo pokud má akustickou izolaci integrovanou v prvcích podlahy. Stejně i při keramické dlažbě třeba zajistit v podkladu kročejovou neprůzvučnost.

Existují speciální zvukově izolační vložky, které se na utlumení kročejového hluku vkládají mezi vrstvy lepidla při kladení dlaždic. Pokud máte v bytě nižší vlhkost a poměrně stabilní teplotu, ideální je PVC. Dřevo, laminát, přírodní linoleum mohou při nízké vlhkosti sesychat. Při linoleu se to dá eliminovat způsobem kladení – lepením se svařováním spojů.

Podle tloušťky

Volbu nové podlahoviny pravděpodobně ovlivní i její tloušťka. Celoplošně lepené – vinyl, linoleum a dlažba s malou tloušťkou – zvednou výšku podlahy asi o tři milimetry. Lamináty asi o osm milimetrů a dřevěná podlaha zhruba o sedm až patnáct milimetrů. Při kladení podlahy plovoucím způsobem musíte připočítat ještě tloušťku protihlukové podložky asi dva milimetry. Ale může to být i deset milimetrů, pokud uvažujete o podlaze, jejíž nosičem je tvrdá HDF deska s protihlukovou podložkou.

Reklama