Znáte chalet style?

0
160
Reklama

I vy milujete ten pocit, když vymrzlí vcházíte do útulně zařízené a dobře vytopené horské chaty? Prozradíme vám, jak si na chalupě vykouzlit příjemnou domáckou atmosféru, známou pod názvem chalet style.

Tento styl vychází z tradice zařizování srubů na alpských svazích ve Švýcarsku, ale jeho prvky zdomácněly v interiérech horských chat po celé Evropě. Tajemství jeho krásy spočívá v jednoduchosti a citelném blízkém kontaktu s přírodou. Právě proto působí relaxačně zejména na lidi žijící ve městech, kteří si chtějí odpočinout od stresu pracovních dnů.

Nese se v jemně rustikálním stylu, ale ve srovnání s ním interiér tvoří jen to nejnutnější zařízení bez zbytečných zdobení. Charakter mu dává prostředí, ve kterém se nachází, a samotná konstrukce srubového domu s typickou kulatinou. Podlahu tvoří palubka z masivního dřeva bez lakování.

Bez nich to nejde

Jasnou dominantou interiéru v tomto stylu je krb s velkým portálem z přírodního kamene. Vůně a praskot hořícího dřeva v něm doslova pohladí na duši. Spolu s krbem prostor dotvářejí široké dřevěné trámy.

Moderní syntetické materiály v tomto stylu nemají co hledat. Výsostné práva dostali čistě přírodní materiály – dřevo, kámen, železo, měď, kůže či proutí. Starší dřevěný nábytek, nebo alespoň tak působící, ctí jednoduché tvary a přirozené povrchy. Neodmyslitelným prvkem je pohodlná kožená sedačka.

Útulnost na prvním místě

Nejvíce se na ní podílejí hřejivé textilie a osvětlení. Koberce z přírodních vláken mohou být nejen na podlaze, ale i zavěšené na stěně. Alternativou koberce jsou zvířecí kožešiny a kůže.

I když se mají dekorace držet v střídmějším počtu, přece nesmějí chybět. Nezřídka jejich představují malby v těžkých rámech s výjevy přírody a zvířat. Mohou je doplnit lovecké trofeje, staré lyže či brusle. Hodí se sem dekor z výšivek a ze starožitné krajky či jednoduché hliněné džbány.

Barvami nehýří

Omítnuté stěny se nesou v čistě bílých nebo pastelových tónech. Z nich je nejtypičtější krémová a šedobéžová, oživené terakotou či barvami vína. Samozřejmě, základní barevnost tvoří přírodní materiály v jejich přirozených odstínech.

Reklama