Jak vybrat správnou vanu

0
10
Reklama

Různé materiály, tvary, módní vychytávky i cenové relace. Trh je zaplaven výběrem a vy se chcete doma jen příjemně vykoupat. Jak si vybrat vanu pro domácí wellness, nebo jen pro rychlé umytí?

Umíte určit správnou velikost?

Při výběru vany do domácnosti je vhodné, aby měl konečné slovo nejmohutnější člen rodiny. Platí totiž pravidlo, že vana by měla být minimálně tak dlouhá, kolik má nejvyšší člen rodiny centimetrů od země po ramena. Tehdy se dokáže do ní pohodlně uložit a dokonce si dokáže koupel i vychutnat. Co se šířky týče, pravidlo neexistuje, ale důležité je, aby vás při sezení netlačily bedra.

Rohová, nebo podlouhlá?

Rozhoduje velikost koupelny. Do malých rozměrů jednoznačně podlouhlý tvar. Při něm dokážete kombinovat vanu ideální i se skleněnou zástěnou a vytvořit si tak improvizovaný sprchový kout. U rohové vany je náročnější čištění, zabírá více prostoru a při údržbě je třeba do ní vejít.

Stojící v prostoru

Mezi moderní trendy patří samostatně stojící modely. Jde však o koupání pro náročné. Vyžaduje se prostorná koupelna, aby solitér náležitě vynikl. Jsou dražší a zapomeňte na to, že se v ní budete sprchovat. Protože to byste měli vodu po celém prostranství. Je to spíše sanita na vychutnávání aromaterapie jako každodenní očistu.

Ten pravý materiál

Možná jste se již někdy zamysleli, proč se vany vyrábějí z tak širokého množství materiálů. Každý má totiž své výhody i negativa.
Akrylát – patří k cenově výhodným alternativám. Je lehký a v případě kvalitní vany je obohacen o sklolaminát. Jeho životnost je však nižší a časem hrozí praskání.
Smaltovaný kov – nejrozšířenější a nejstarší typy van. Mezi výhody patří, že vana se nahřeje celá a je teplejší i na místech, kde není voda. Smalt se dá snadno opravovat a je odolný i vůči barvě na vlasy, která si příliš nerozumí právě s akrylátem.
Litý mramor – jsou z něj vany i vaničky do sprchového koutu. Modely se odlévají, proto jsou především využívány jako samostatně stojící. Tento materiál je příjemný na dotek, trvanlivý, ale náchylný na poškození a kdybych smýval obarvených vlasů ho může dokonale poškodit.

Perličky nejsou pro každého

Ačkoliv se masážní vany s perličkovou koupelí považují za vrchol požitku, ne každému mohou způsobovat radost. Zcela zbytečně za ně vyhodí peníze ti, co trpí křečovými žilami, problémy se srdcem, epilepsii.
A pozor! Nesmíme zapomenout, že ačkoli máte horkou vodu, proudit pod vás bude vzduch z místnosti. Tedy mnohem studenější. To může způsobovat paradoxně nachlazení, tuhnutí páteře, či dokonce problémy s močovým měchýřem. Proto pozor, pokud jste citlivější na chlad v této oblasti.

2877755

Reklama