Vypínače a zásuvky

0
865
Reklama

Jsou malé a nenápadné, ale při užívání domu či bytu jejich správná poloha a počet jsou neocenitelné.

Architekt či projektant elektriky vám elektroinstalaci navrhne, ale bydlet tam budete vy.Znáte nejlépe své zvyky, proto do rozmístění zásuvek a vypínačů mluvte již při projektování domu či bytu. Pokud to neuděláte, může se vám stát, že spínač světla se ocitne ve stavěné skříni nebo na dosáhnití zásuvky budete potřebovat ruku jako Saxana.

Nikdy jich není dost

Technické normy doporučují minimální počet zásuvek v jednotlivých místnostech, ale ten je v současnosti nedostatečný. Spočítejte si spotřebiče, které v domácnosti používáte a promyslete si, kde budou umístěny. A myslete i do budoucna. Pokud nyní nepotřebujete v kuchyni myčku, možná později se vám bude hodit. Raději naplánujte do každé místnosti zásuvky navíc, jak pak používat rozdvojky a prodlužovačky.Zásuvky umístěte tak, aby k nim byl snadný přístup.

V každé místnosti vytvořte jeden zásuvkový a jeden světelný obvod. Zásuvkový obvod zahrnuje maximálně 10 zásuvek. Osobitá je kuchyně, kde je nutné několik spotřebiče napojit na samostatný zásuvkový obvod, například ledničku, myčku či troubu na pečení. Nezapomeňte také, že některé elektrické varné desky si nevystačí s napětím 230 V, musí být připojeny na 400 V. Více zásuvek na malé kuchyňské spotřebiče si naplánujte nad kuchyňskou desku. Estetické je tři až čtyři seskupit v jednom rámečku.

K nim přiřaďte i spínač na osvětlení pracovní desky. Nenápadné jsou zásuvky schované v pracovní desce, vyklopíte či vytáhnete je, jen když je potřebujete. Kromě kuchyňských spotřebičů potřebuje samostatné jištění i pračka a klimatizace. Pokud nemáte centrální vysavač, je praktické pod vypínač instalovat zásuvku, která není ničím zatarasena a je vždy po ruce. Stejně předem naplánujte umístění a druh zdroje světla až po nejmenší bodovky.

Kam s nimi?

Kdysi se vypínače a zásuvky instalovali u sebe a vysoko. Dnes se zásuvky umísťují obvykle 20 až 30 centimetrů nad podlahu, ale mohou být i v podlaze. Je to praktické například pro vysavač, ale i televizor či domácí kino. Při zabudovaných kuchyňských spotřebičů se pro dostatek prostoru a přístupu umisťuje zásuvka do vedlejší skříňky.Příruční zásuvky jsou ve výši od 0,9 do 1,2 metru.

V koupelně je však třeba držet normy. Zde musí být zásuvky i spínače mimo mycí zóny umyvadla, která je vymezena šířkou umyvadla, nad i pod ním. Pokud umístíte zásuvku ve výši alespoň 1,2 metru, může se okrajem dotýkat hranice mycího prostoru, pokud bude nižší, pak musí být mezi hranou zásuvky a mycím prostorem vzdálenost minimálně 20 centimetrů. Platí to i pro kuchyňský dřez. Co se týče výšky spínačů, optimální je 1,2 metru.

Pokud se vám tato výška nezdá, zvolte si jinou. V ložnici je praktické umístit vypínač i vedle postele, nad nočním stolkem ve výši 60 centimetrů, abyste světlo ovládali pohodlně i z postele. Spínače centrálního světla v místnostech mají být u vstupních dveří. Ostatní doplňková světla umístěte na nejfrekventovanějších místech, například u jídelního stolu, sedačce.

Sofistikované

Jedno světlo lze ovládat různými spínači. Využívá se to na schodišti, kde na začátku schodů světlo rozsvítí a na konci druhým vypínačem zhasnete, ale i v přechodových nebo větších místnostech. Nebo svítidlo nemá žádný vypínač, ale je vybaveno senzorem pohybu a při jeho zaznamenání se automaticky rozsvítí

Spínače mohou v sobě skrývat stmívač, kterým nastavíte různou intenzitu světla.Snadná výměna vypínače za stmívač funguje pouze při klasické a halogenové žárovce. Při zářivkách a LED zdrojích musí být svítidlo vybaveno elektronickým předřadníkem a k němu třeba více žil v elektrickém vedení, než se používá standardně.

Pamatovat na to třeba už při instalaci rozvodů a předem připravit 5-žilový kabel. Pokud potřebujete umístit spínač tam, kde nelze vést elektrický kabel, například na sklo, sáhněte po bezdrátových s nízkofrekvenčním ovládáním. Design mají stejný jako běžné spínače, ledaže se na dané místo lepí.

Elektrické cesty

Elektrické kabely se vedou pod omítkou, v podlaze, při rekonstrukcích i na povrchu v lištách. Zvažte však, jestli vám to nebude vadit z estetického hlediska. Pokud použijete ploché kabely, nemusí se sekat ve zdi hluboká drážka. Možností je vést vedení za sádrokartonovým podhledem, v sádrokartonové příčce či v podlahových lištách, které se vytvoří právě k tomuto účelu.

Takovými řešeními si však zmenšíte obytný prostor. Obecně instalace kabelových vedení se provádí vodorovně a svisle, ne křížem po stěně. Kabely na zásuvky se vedou vodorovně ve výši zásuvek, případně v trubkách v podlaze. Kabely na osvětlení se instalují od spínače svisle ke stropu a pak po stropě nejkratší cestou k svítidlu. Tato pravidla je třeba povinně dodržovat.

04_4

 

Reklama