Zaostřeno na fasády: Znáte nové technologie a materiály?

0
121
Reklama

Z roku na rok přibývají nové technologie a materiály, které rozšířily možnosti i v oblasti obkládání fasád. Znáte je?

Materiálová škála obkladů se neuvěřitelně rozrostla. Přibyly kompozity, které donedávna obývali jen interiér, ale pár vylepšení zvýšilo jejich odolnost proti drsnějším exteriérovým podmínkám.

Mezi ně překvapivě patří i umělý kámen, který jsme v kuchyni dosud znali pod názvem Corian či Hi-Macs. To, že imitovat dřevo, keramiku nebo kámen se již ujal beton i kompozity, není žádná novinka. Překvapila však speciální omítka, do které lze odtlačit strukturu dřeva nebo věrně imitovat kov.

Minimalistickým fasádám strohých tvarů sluší velkoformátové obklady z vláknocementu, upravených HPL desek, ale i fotovoltaických fasádních panelů. Romantickým duším lahodí nadčasová cihla, přírodní kámen, dřevo nebo živá zelená fasáda. Vždyť její vyšší level z Francie ve formě vertikální zahrady se už postupně zabydluje iu nás.

Dřevo

Patří k prastaré klasice s jedinečnou přírodní strukturou a dobrými tepelně technickými vlastnostmi. Exteriérovým podmínkám nejlépe odolají exotické dřeviny, ale i ty vyžadují pravidelné ošetřování. Moderní alternativa je dřevěný fasádní panel Parklex z přírodního tropického dřeva, které díky speciální fólii odolá slunečnímu záření, mrazu, dešti, větru i sněhu. Pomocí kovové konstrukce se snadno zavěsí na fasádu. Tento typ dřevěného obkladu nevyžaduje díky fólii žádnou speciální údržbu.

Hliník

Pro ty, kteří mají rádi krásu dřevěných desek na fasádě, ale přírodní originál jejich odrazuje pracnou údržbou, mohou sáhnout po jedné z imitací, například po hliníkovém obkladu. Spojuje kvalitativní výhody hliníku s tradičním designem dřevěné fasády. Prefabrikovaný obklad je možné klást vodorovně, svisle nebo šikmo, se spárou i bez ní, ověřeným systémem na pero a drážku. Má vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům, UV záření a neposlední výhoda je i malá hmotnost.

Měď

Použití čistě měděného plechu na fasádě je v našich končinách ojedinělé, obzvláště na rodinných domech. Je to vizuálně poutavý přírodní materiál, který v průběhu let patinou výrazně mění svou barevnost, z oranžovohnědé na modrozelenou. Měděný obklad se stává hitem moderní architektury, tak jako jsou měděné doplňky letošní trend v interiéru. Měděné plechy se mohou pochlubit neomezenou životností a žádnou údržbou. Alternativní řešení je naoko měděný obklad, který je ve skutečnosti kompozit medu a asfaltu.

Kompozit dřevo + plast

Kombinace dřevěné moučky a plastu vytvořila přírodně vypadající obklad s vysokou odolností i rozměrovou a barevnou stálostí plastu. Tvoří systém odvětrané fasády, kde se jednotlivé kompozitní fasádní desky přichytávají na podkladovou konstrukci. Mezi sebou bývají spojeny klip systémem.

HPL desky

Kompaktní velkoformátové desky HPL vyhotovené z laminátů jsou novodobý hit na fasádách. Na jejich výrobu se používá vrstvený papír impregnovaný pryskyřicemi, který je při vysoké teplotě a tlaku slisován do homogenní pevné desky. Díky tomu jsou HPL desky vysoce odolné a mají minimální nároky na údržbu.

Cihla

Klasický obklad z cihlových pásků navozuje rustikální vzhled pohledového zdiva s patinou, ale při správné volbě jednobarevných pásků dokáže zaujmout i na moderní fasádě. Nezapře své přednosti: jednoduchou montáž, minimální údržbu a odolnost proti povětrnostním vlivům. Obklad z pásků se lepí přímo na omítku nebo na tepelnou izolaci.

Keramika

Mezi novinky patří i dvouplášťový keramický fasádní obklad na předsazenou odvětranou fasádu. K známé kvalitě, mrazuvzdornosti a stálosti pálené hlíny ověřené desetiletími se přidává moderní vzhled a nové formáty.

Omítka jinak

Imitace oblíbené dřevěné fasády jinými materiály dnes již nejsou překvapením. Slyšeli jste však, že to dokáže i omítka? Na trhu najdete novinku: minerální tenkovrstvou omítku na vytvoření efektu povrchové struktury dřeva pomocí matrice. Na ni se nanese impregnační nátěr, který je dostupný v šesti barevných odstínech dřeva.

umělý kámen

Další ze zajímavých inovací ve světě novějších materiálů je úprava kompozitního umělého kamene, dosud známého spíše z interiéru pod názvy Corian nebo Hi-Macs. Jeho pozitivní vlastnosti jako vysoká stálost tvaru, odolnost proti vodě a mechanickému poškození doplnila odolnost proti vnějšímu zatížení a UV záření. S tímto staronovým materiálem lze dosáhnout precizní detaily, dokonale hladké plochy a brilantní, trvanlivou barevnost, úpravy s grafickými motivy či lze jím vytvářet náročné organické struktury. Architektem se tak otevírá cesta k novým možnostem tvorby.

Přírodní kámen

Novinka na trhu je zajímavě nepravidelná kombinace kamenného obkladu ve tvaru štípaného a lomového kamene s cihlovým páskem. Naturálním stylem nápadně připomíná domy v Toskánsku, ale na rozdíl od lomového kamene má tento přírodní obklad rovnou pracovní plochu, což usnadňuje jeho osazení.

Titan a zinek

Moderní fasáda ze slitiny zinku s mědí a titanem dosahuje vysokou odolnost. Nepotřebuje nátěry a zachová si neporušený vzhled po celá desetiletí. Svědčí o tom i záruka na obložení fasády až 40 let. Variabilita rozměrů i směrů kladení umožňuje dynamické členění fasád, v drážkovém nebo panelovém systému. Kromě známých pozitiv titanovo-zinkové fasády málokdo ví, že účinně chrání před elektrosmogem.

Fotovoltaické panely

Ano, už nejsou jen doménou střech, plně se integrovali i do fasády. Podporují moderní vzhled architektury se skleněnou obvodovou stěnou. Solární fasádní panel je odpovědí na poptávku po výrobě energie z obnovitelných zdrojů. Nová technologie využívá energii ze slunce iv oblačném počasí, v zasněžených oblastech zas dokáže zvýšit výrobu energie z odražených paprsků.

Zelená fasáda

Běžných zelených fasád najdeme na Slovensku dost. S atypickým pojetím této skutečně živé stěny přišel před pár lety pařížský botanik Patrick Blanc. Vymyslel převratný systém vertikálních zahrad, které tvoří kovová konstrukce a zahradnická plsť namísto substrátu. Plsť se shora napouští výživným roztokem pro rostliny, který se vlivem gravitace postupně dostává až dospod. Taková fasáda slouží jako zvuková izolace, snižuje spotřebu energie a zlepšuje kvalitu ovzduší.

Vláknocement

Pro své všestranné využití a moderní vzhled se velkoformátové vláknocementové desky stále častěji objevují i ​​na fasádách rodinných domů. Jsou lehké, tenké a přitom vysoce odolné proti povětrnostním vlivům i proti hmyzu. Tento obklad odvětraných fasád je barvený přímo ve hmotě a má vysokou odolnost proti třepení.

 

Reklama