Zátěžové koberce skvěle slouží v namáhaných prostorách

0
29
Reklama

Zátěžové koberce jsou, jak už jejich název napovídá, vyrobeny pro podlahy v místnostech komerčních objektů, kde je silný provoz. Může se jednat například o obchody, kanceláře, banky, hotely, úřední budovy, tedy všechna místa, kde se dennodenně pohybuje velké množství lidí. Nepohrdnou jimi ale ani soukromé osoby, zejména rodiny s velmi živými dětmi, často používanými vstupními prostory, nebo také majitelé bytů, kteří je pronajímají jako kanceláře. Nicméně firmy a organizace jako odběratelé zátěžových koberců převládají.

Jaké jsou vlastnosti zátěžových koberců

Zátěžové koberce jsou vyrobeny tak, aby maximálně zachycovaly nečistoty z podrážek bot zákazníků a dalších návštěvníků komerčních prostor. Tato vlastnost chrání nábytek a další vybavení například před zrnky písku a dalšími abrazivními prvky. Plní také izolační funkci, a to jak tepelně, tak akusticky. To, že pohlcují rušivé zvuky zaměstnanci firem či úřadů jistě ocení. Zátěžové koberce rovněž disponují atesty, které u běžných koberců nejsou nutné. Jedná se o atesty o vhodnosti použití zátěžového koberce na schody, definující hořlavost koberce i to, jak ho ovlivňuje pojezd kolečkových kancelářských židlí. Kromě čistě praktických vlastností je velmi podstatný také vzhled zátěžových koberců. Na rozdíl od minulosti jsou dnešní zátěžové koberce velmi kvalitní a dokáží vhodně doplnit moderní i historizující design interiéru.

Rozdělení zátěžových koberců

Zátěžové koberce se dle typu výroby dělí na smyčkové, stříhané nebo vpichované. Spodní strana je obvykle opatřena gumovou protiskluzovou vrstvou, aby se  při frekventovaném provozu nemohl shrnovat, případně i sklouzávat z podlahy. Tato vrstva je na koberec nastříkávána již během výroby koberce. Nášlapná lícová strana, tedy tzv. vlas koberce, je nejčastěji vyrobená ze syntetických materiálů – polypropylenu nebo nylonu. U luxusních verzí zátěžových koberců může být vlas také z přírodních materiálů, jako je vlna nebo hedvábí. Takové koberce najdeme spíše v luxusnějších interiérech ředitelství firem, v bankách či na ministerstvech.

Vhodný typ zátěžového koberce je třeba zvolit podle toho, jaké zatížení během provozu lze očekávat. To určí parametry výběru zátěžového koberce, tedy gramáž, hustotu vpichu (počet vpichů na metr čtvereční), výšku vlasu koberce atd. Vstupní hala hotelu bude potřebovat jiný typ zátěžového koberce než třeba kancelář generálního ředitele firmy.

Jaký si vybrat?

Nejvhodnější je přesně si definovat své potřeby a poradit se ve specializované prodejně, jaký typ zátěžového koberce bude pro vás nejvhodnější. Zátěžové koberce se dodávají jak v rolích v šířce od dvou do pěti metrů, například Ace, Falcon, Tweed, Vancouver a mnoho dalších, tak jako kobercové zátěžové čtverce s rozměry 50 × 50 cm, například Calypso nebo Solid Velours.

Navštivte např. Svět podlah společnosti Supellex, kde vám s výběrem vhodného koberce rádi poradí.

Reklama