Zdravé stromy a štědrá úroda

0
14
Reklama

Zahrádkáři už netrpělivě čekají na jaro, avšak ještě před jejím příjezdem je nutné vyřešit prořez stromů, který je důležitou součástí péče o zdraví rostlin a kvalitu pozdější úrody.

K čemu je to dobré?

Bez prořezu by stromu chyběl dostatek světla, které je důležité pro kvetení poupat a následnou sklizeň. Starší stromy díky němu omládnou a získají tvar. Energie uschovaná během zimy se koncentruje do menšího množství poupat čímž se zvyšuje kvalita úrody.

Kdy je nejlepší začít?

Při prořezávání je důležité správné načasování. Začít by se mělo po skončení největších mrazů, někdy koncem února nebo v březnu v závislosti na počasí. V pořadí první by měly být prořezávané odrůdy nejodolnější vůči mrazům. Teplota nesmí klesnout pod -8 ° C, aby čerstvé řezné rány po tzv. zimních řezech nezamrzly.

Co je třeba vědět?

U mladých stromů provádíme tzv. výchovný řez. Ten zajišťuje správný poměr mezi kořenovou a nadzemní soustavou. Udržovací řez je určen pro zralé stromy, které jsou ve fázi plné plodnosti. Podpoříme ním úrodu a fyziologickou vyrovnanost ovocného stromu. Zmlazovací řez je vhodný pro staré a zanedbané stromy, kterým potřebujeme vrátit vitalitu a prodloužili jejich životnost.

Jak na to?

Větve, které nesou ovoce, jsou zpravidla šikmé a právě proto si na prořez vybíráme větve rostoucí směrem nahoru. Sestřihneme je v místě rozvětvení, hned za větveným kroužkem. Totéž uděláme i s výhonky, které se kříží a rostou směrem dolů. Zbavíme se i nemocných a poškozených větví. Na prořez bychom si měli vybírat jen opravdu ostré nástroje.

Pozornost věnujte i travnatému koberci

Kromě stromů nesmíme před příchodem jara zapomínat ani na péči o trávník. Pokud definitivně nepřestane mrznout, tak bychom neměli po trávníku zbytečně šlapat. Jakmile teploty vystoupí nad nulu, vyčistíme trávník od listí, větviček a suchých zůstatků trávy a připravíme je k vertikutaci.

Gardena zahradní nůžky

Novinkou v péči o keře jsou tyto kovadlinkové zahradní nůžky z řady Gardena Comfort. Díky hornímu noži s nepřilnavým povlakem se skvěle hodí na stříhání starších dřevnatých větví a výhonků. Ergonomicky tvarovaná rukojeť a praktický uzávěr přispívají k pohodlnému využívání a bezpečnému uskladňování.

Teleskopické nůžky na větve Comfort 650B

Teleskopické nůžky na větve Gardena se dají prodloužit až o 25 cm a tak umožňují pohodlnou práci i na větší vzdálenost. Dlouhá páka a lehký materiál nevyžadují na prostřih velkou sílu. Speciální tvar čepele drží řezaný materiál v optimálním úhlu pro lehký a čistý řez a je při tom šetrný ke stromům a keřům.

Gardena CS zahradní pilka 300PP ohnutá

Gardena combisystem zahradní pilka se dá využít jako ruční pilka v případě snadno dostupných větví, ale i pro větve ve výškách až do 5 metrů díky teleskopické násady z řady Gardena combisystem. Pila se pohodlně drží v ruce díky ergonomické rukojeti s měkkými plastovými díly. Pilový list s tvrdým pochromováním je odolný vůči rzi a má dlouhou trvanlivost.

Gardena zahradní rukavice

Praktické zahradní rukavice Gardena ochrání ruce při různých pracích, protože mají výborně zpracované konečky prstů. Rukavice jsou vyrobeny z prodyšné a voděodolné bavlněné tkaniny, která zaručuje ochranu proti potu. Při zahradničení je důležitá manipulace a pohodlné nošení.

Elektrický vertikutátor EVC 1000

Elektrický vertikutátor Gardena efektivně odstraňuje mech, travnatou plsť a plevel čímž zvyšuje schopnost trávníku přijímat vzduch, vodu a živiny. Ostré nože jsou vyrobeny ze speciální kalené a pozinkované nerezové oceli. Hloubka jejich průniků do země lze snadno nastavit praktickou ovládací páčkou. Díky výkonnému motoru PowerPlus lze trávník bez velké námahy provzdušnit, protože vertikutátor se pohybuje téměř sám.

Reklama