Ze staré nevyužité stodoly udělali inspirativní rodinný dům

0
82
Reklama

Rekonstrukce starých, zejména původně hospodářských objektů, které v současnosti ztratily svůj účel, je stále oblíbenější. Staré stodoly, stáje zda sýpky se dají přetvořit na neobyčejně krásné a pohodlné obydlí. Jedním z vydařených příkladů je i přestavba stodoly ve švýcarském městě Soglio.

Spojování původních prvků s moderním konceptem bývá obvykle tvrdým oříškem, se kterým je třeba se nejednou pořádně poprat. Pokud se však do projektu pustí zkušení profesionálové, výsledek většinou bývá okouzlující. Tak to dopadlo i v případě staré stodoly, která se pod dohledem architekta Ruinellio a jeho spolupracovníků proměnila na moderní rodinnou rezidenci s četnými vizuálními odkazy na původní charakter budovy.

Tři podlaží jsou zasazeny do prudkého svahu, přičemž vstup je umístěn na úrovni přízemí s přístupem do venkovních prostor. Výhled na Alpy potěší na každém podlaží. V přízemí, které je částečně vsazeno do svahu, se nacházejí technické místnosti, ložnice, toalety, prádelnu a venku kamenný dvůr. V prvním patře najdeme kuchyň, jídelna, obývací část a studovnu, které jsou uspořádány kolem betonového schodiště a krbu. Nejlépe patro přináší ještě jednu ložnici, koupelnu a krytou lodžii.
Převládajícím materiálem, který využili architekti při přestavbě, je beton ve spojení s původními dřevěnými prvky v podobě trámů či venkovního kamenného obkladu a exteriérových podlah. Interiér je zařízený velmi jednoduše, převládají v něm přírodní odstíny dřeva, šedé tóny kamene a betonu, to vše doplněno výraznými barevnými akcenty (například v podobě konferenčního stolku v obývacím pokoji).
Poměrně chladný a neosobní charakter "betonově-kamenné pevnosti" zjemňuje dřevo využity nejen v původní podobě v rámci exponovaných trámů, ale také v novotvarech v koupelnách, ložnicích, v kuchyni, obývacím pokoji či jako součást vnějšího dubového lamelového stínícího systému. Důležitým prvkem, který interiéru dodává útulnost a pocit domova, jsou krby.

Reklama