Zelená fasáda

0
73
Reklama

Při procházce po vesnicích, či městech obdivujete majitele nemovitostí, kteří se odhodlali ke kroku vysadit k jedné či více stranám domu popínavé rostliny a dnes je těší výsledek? Pojďte do toho i vy!

Pokud se vám zelené fasády domů nadevše líbí, ale stále si nejste jisti, zda je to to pravé ořechové, čtěte dál. Je mnoho nepravdivých tvrzení, které jste možná zaslechli a my je teď vyvrátíme.

Nepoškozují, ale chrání!

Pokud máte nepoškozenou fasádu, ideálním způsobem jak ji zkrášlit je vysadit ke základem jednu z popínavých rostlin. Ty povrch nepoškozují, jak se traduje, právě naopak ji výjimečně chrání. Dokonce mohou životnost omítky prodloužit až na trojnásobek a navíc takto obrostlá stěna má významné tepelněizolační vlastnosti. V létě funguje jako klimatizace a v zimě zase zeď ochrání před nízkou teplotou vzduchu.Navíc nedochází ke žádnému vlhnutí, ale vlhkost rostliny odvádějí.
Čísla, která při tepelněizolačních vlastnostech stojí za zmínku je parádní 15 až 30% snížení energetických ztrát budovy jako při ponechání klasické omítky.

Ten správný výběr

Důležité je, aby stěna, kterou rozhodnete ozdobit rostlinami neměla ani ty nejmenší trhlinky. Popínavé krásky jsou totiž mírně agresivní a v případě, že by se do pukliny dostali, mohli by způsobit neuvěřitelnou neplechu. Stejně je třeba vybrat stěnu zcela bez oken nebo s jeho malým počtem, protože rostlinky pak třeba velmi pečlivě sledovat, aby nezasahovaly tam, kde nemají. Výbornou vlastností zeleně je zadržování prachu, ale při výběru kvetoucích odrůd můžete počítat s hmyzem, kteří bude vůně květů lákat.

V našich podmínkách se daří hned několika druhům, pro které je třeba zvolit správnou světovou stranu vaší fasády. Na jižní straně se daří například popínavým růžím nebo krásné vinné révě, na severní stranu zvolte celoročně zelený břečťan. Některé rostlinky potřebují oporu vodícím systémem, jiné se díky vlastním sekretem udrží na stěnách samé.

Samotná výsadba

Pokud jste již tu správnou stěnu vybrali, ale vede vedle ní chodník, neúfajte. Sazeničky je třeba zasadit do vzdálenosti 40 – 60 cm od stěny a na 10 metrů širokou fasádu vám postačí 6 rostlin. Sázejte je do 40 – 60 stupňového sklonu ke stěně. Pokud nemáte v této blízkosti volnou plochu na sázení, postačí vybrat z vašich dlaždic některé tak, abyste získali prostor pro sázení o výměře přibližně 20 x 20 cm nebo můžete použít mrazuvzdornou nádobu a první měsíce, dokud nedojde ke správnému zakořenění je třeba rostliny pravidelně zalévat . Pak se už jen těšte z krásného výsledku.

o_10

Reklama