Znáte architektonický a ekologický unikát – Eden Project?

0
19
Reklama

V Cornwallu na místě bývalé kaolinové doly vznikl komplex gigantických skleníků, které ve svých útrobách ukrývají tropický deštný prales, vodopády, vinice, amfiteátr, zda starý olivový háj.

V Cornwallu Na místě bývalých kaolinových dolů vznikl komplex gigantických skleníků, které ve svých útrobách ukrývají tropický deštný prales, vodopády, vinice, amfiteátr, zda starý olivový háj.

Eden Project vytvořili koncem devadesátých let nejen jako turistickou destinaci, ale také jako vzdělávací centrum. Jeho úkolem je ukázat důležitost rostlin pro život.

Najdete zde rostliny ze všech koutů Země – kokosové ořechy, banány, či brambory.

Jde o dva obrovské skleníky ve tvaru kupolí, takzvané biomy, z nichž je jeden tropický a druhý subtropický. Soustavu kupolí tvoří skeletová nosná konstrukce a membránový plášť, který v maximální míře napomáhá přechodu přirozeného denního světla.

Pěstují se zde v přírodě ohrožené druhy rostlin. Dohromady se zde nachází více než 100 000 rostlin. Provoz budov je ekologický, využívá obnovitelné zdroje energie. Problémové, těžko recyklovatelné a nerecyklovatelné odpady zde využívají pro tvorbu uměleckých předmětů. Exteriér i interiér provází množství takových soch a uměleckých artefaktů.

Reklama